Ekospol mění podobu Prahy už 30 let, v 58 projektech nalezlo domov více než 10 000 lidíMít vlastní domov je snem většiny lidí u nás. Developerská společnost Ekospol, která letos slaví 30 let úspěšného fungování na trhu, tento sen pomohla splnit více než deseti tisícům lidí. Ti nalezli domov v novém bytě v některém z 58 dokončených velkých rezidenčních projektů.

Třicetiletá cesta Ekospolu je příkladem, jak se z jedné malé začínající firmy, kterých v devadesátých letech vznikaly tisíce, může stát lídr trhu ovlivňující podobu mnoha míst Prahy. Zároveň je nejdéle úspěšně fungující ze všech velkých developerů. Celé úspěšné podnikání přitom začalo poměrně nenápadně, během vědeckého pobytu na univerzitě v německém Göttingenu. „Ekospol, který byl zapsán v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze už v roce 1992 na svátek Martiny 17. července, jsem zakládal s tím, že jsem chtěl využít znalostí a zkušeností z Německa. Zde jsem měl možnost z blízka sledovat, jak tento vyspělý realitní trh funguje. Právě tohle know-how bylo největším bohatstvím nově vzniklé společnosti,“ vzpomíná na prvotní okamžiky podnikání zakladatel Ekospolu Evžen Korec, který zůstal po celou dobu až do současnosti jeho generálním ředitelem a předsedou představenstva.

Od malé stavební firmy k velkým bytovým domům

Ekospol nejprve působil jako stavební firma, která se věnovala hlavně výstavbě vodovodů, kanalizací či plynofikačních sítí pro celé pražské městské části a obce ve Středočeském kraji. Developerská činnost, tedy zasíťování a prodej stavebních parcel byla v prvních letech minoritní. Rok 1996 byl ve znamení prvního velkého projektu parcel, které Ekospol nabídl v Šestajovicích u Prahy. Byl to jen první krok k jednomu z největších projektů parcel na území hlavního města. V Ďáblicích Ekospol připravil a prodal 207 parcel, na kterých vyrostly rodinné domy. Více než 200 parcel pro rodinné domy Ekospol připravil v Roztokách u Prahy. První čistě bytový projekt realizoval Ekospol v roce 1998 v pražském Suchdole. Zaznamenal obrovský úspěch, protože všechny byty byly vyprodány mnoho měsíců před kolaudací. To se v následujících letech stalo u Ekospolu pravidlem.

Zásadního milníku jsme dosáhli jen o rok později, kdy se v roce 1999 v kolonce kumulovaných výnosů poprvé objevila desetimístná suma značící první vydělanou miliardu korun. V souladu s naší základní filozofií však všechny zisky ihned investujeme do rozvoje společnosti, hlavně do nákupu pozemků. Díky tomu nyní patříme k největším soukromým vlastníkům pozemků v Praze a blízkém okolí, kde vlastníme půl milionu metrů čtverečních určených pro bytovou výstavbu. Na nich plánujeme výstavbu 7000 nových bytů v celkové hodnotě přesahující 35 miliard korun.

Šest desítek projektů pro více než 10 tisíc lidí

Díky pravidelnému nakupování pozemků mohl Ekospol dokončit už skoro šest desítek velkých rezidenčních projektů, v nichž nalezlo domov více než deset tisíc spokojených klientů. „Změnili jsme mnohá místa Prahy a proměnili spoustu dříve zanedbaných lokalit v živé městské čtvrti. Za zmínku stojí například Panorama Kyje, kde jsme v docházkové vzdálenosti od metra během deseti let v několika etapách postavili téměř tisíc nových bytů. Podobně velký byl i rezidenční projekt ve velmi žádané lokalitě v Horních Měcholupech, kde se všech takřka tisíc bytů vyprodalo dlouho před dokončením stavby,“ uvádí Korec s tím, že pro Ekospol je typické, že takřka všechny byty díky velkému zájmu klientů vyprodají buď před zahájením stavby, nebo v jejím průběhu. Ekospol nyní působí takřka výhradně na území hlavního města, přesto rozlohou největší rezidenční projekt v historii ČR připravuje v těsné blízkosti za hranicemi Prahy, v Roztokách u Prahy. „Na 40 hektarech plochy jsme už dokončili na 300 bytů a 200 parcel, což představuje zhruba třetinu celkové plánované výstavby. Ostatně velké plány máme i do budoucna. Když se vrátím zpátky do Prahy, tak jeden z největších rezidenčních projektů v rámci celé Prahy plánujeme na Zličíně, kde místo nyní zanedbaného brownfieldu vybudujeme zcela novou městskou čtvrť s více než dvěma tisíci byty. Projekt s dvěma tisíci byty připravujeme také na Západním Městě na hranici Stodůlek a Třebonic,“ naznačuje další plány firmy generální ředitel Korec.

Bydlení dostupné co nejvíce zájemcům

Cíl společnosti zůstává stále stejný – nabídnout vlastní bydlení dostupné co největšímu počtu zájemců. „Nikdy jsme neprodávali a ani nikdy nebudeme za nejvyšší možné ceny. Spokojíme se i s nižším ziskem. Chceme pokračovat ve výstavbě dostupného bydlení v okrajovějších částech Prahy s velmi dobrou dopravní dostupností a zároveň v zeleni. Právě takové bydlení je dlouhodobě nejžádanější. I v současné době extrémního zdražování budeme nabízet nové byty za cenu pod celopražským průměrem. Naším zájmem je spokojený klient, který nás doporučí dále. Dobrá pověst je pro nás zásadní. Na doporučení dlouhodobě prodáme až třetinu všech bytů.

A jaký recept se skrývá za třemi desítkami let velmi úspěšného působení na realitním trhu? Základem je obrovská pracovitost a nasazení. Hlavně na samém začátku podnikání jsem prací trávil 14 hodin denně včetně sobot a nedělí. Lidé, kteří začali podnikat pouze s myšlenkou vydělat si rychle nějaké peníze, většinou žádného většího úspěchu nedosáhnou. Podnikání totiž není jen o vydělávání peněz, ale o touze změnit svět. Zásadní je také výběr správných spolupracovníků, kteří svojí prací opravdu žijí a pracují hlavně kvůli své realizaci ne jen pro peníze. Pro skutečné manažery není jejich práce pouhým zaměstnáním, ale především prostředkem pro vlastní realizaci. Právě tvůrčí myšlení a originalita jsou základní podmínkou pro to, aby se firma mezi konkurencí dlouhodobě prosadila.

Víte že, Ekospol se za 30 let na trhu stal jedním z nejžádanějších zaměstnavatelů

ZJISTIT VÍCE