Velký projekt se povoluje 5 let. To byty prodražuje

Cena bytu do 50 metrů čtverečních by neměla překročit dvacetinásobek ročního nájemného v dané lokalitě, říká přední český developer Evžen Korec.

Chcete koupit byt a hledáte mezi drahými nabídkami nějakou levnější? Vyčíhejte si dobu, kdy developeři stavějí velký bytový projekt a potřebují najednou prodat mnoho bytů. „Žádné výrazné zlevňování nových bytů v Praze bych však nečekal. Může za to i nefunkční stavební legislativa,“ říká majitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Bude problém drahého bydlení průměrného Čecha strašit ještě za dalších deset nebo dvacet let?

V Česku není stavební právo, ale legislativní Kocourkov. Statistiky Světové banky, které ho zařazují mezi nejhorších dvacet zemí na světě za mnohé africké státy (v délce stavebního řízení – pozn. red.), ukazují jen část problému. Světová banka řeší pouze legislativní lhůty, skutečnost je mnohem horší. Velký bytový projekt se průměrně povoluje pět let, což má velmi negativní dopady na celou ekonomiku. Právě nefungující stavební právo a absence nového stavebního zákona bude jednou z příčin očekávané recese v Česku.

Jak dlouho by se měl povolovat?

Bytový projekt, který se u nás povoluje pět let, se v Německu povolí za méně než rok. Většinou za půl roku. Česko úplně zablokovalo stavební procesy. Setká se s tím i každý, kdo chce stavět rodinný dům.

Co je příčinou?

Nemáme dobrý stavební zákon. Systém povolování v Německu bez větší změny funguje 40 let, zatímco u nás jsme měli už přes třicet novelizací stavebního zákona a nyní se připravuje zcela nový. Zásadním problémem je nedodržování správních lhůt. Stavebník musí nejprve získat stanovisko dotčených orgánů státní správy a správců sítí, kterých jsou desítky. Zákon sice říká, že by to měl dostat do měsíce, maximálně do dvou. Téměř žádný úřad to ale nedodržuje. Někde to trvá rok.

Více čtěte zde