Táborskou zoo zachrání developer

(Právo; 22. 4. 2015)

O osud zvířat v zadlužené táborské zoo už se nikdo obávat nemusí. Zachránil je developer, generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec. 
Uspěl u věřitelského výboru s nabídkou 16,2 miliónu korun a ve smlouvě o koupi se zaváže k jejímu dalšímu pokračování. 
            "Od hlavního věřitele Omnipolu mám první informaci, že by zahradu měl koupit Evžen Korec za 16,2 miliónu. Souhlasí s tím i další dva věřitelé," řekla Právu správkyně konkurzní podstaty Eva Procházková s tím, že je zajištěno i další pokračování provozu zoologické zahrady. "K tomu by se měl pan Korec zavázat i v kupní smlouvě," konstatovala. 

Žádná zoo prý není výdělečná 
Devětapadesátiletý Evžen Korec je mimo jiné doktorem přírodních věd a spoluautorem 11 patentů v oblasti molekulární biologie a onkologie. Právu v úterý potvrdil, že bude pokračovat v provozu zahrady. 
            "Zoo kupuji s tím, že ji chci zachránit, a byla by obrovská škoda, kdyby se rozpadla," řekl Právu. Podle něho žádná zoologická zahrada není výdělečná. A počítá s tím, že ji bude muset dotovat ze zisku společnosti Ekospol. 
            S chovem zvířat, například koi kaprů, pávů, papoušků nebo holubů, má prý zkušenosti. "S manželkou máme i jezdecký klub s desítkami koní. Samozřejmě že ke zvířatům mám blízko, ale mám také možnost konzultovat chov některých druhů s ředitelem pražské zoologické zahrady Miroslavem Bobkem," doplnil. 
            Korec patří také mezi nejvýznamnější developery v Evropě; je generálním ředitelem developerské společnosti Ekospol, která funguje už 23 let a má za sebou 49 úspěšných projektů. 
            Ještě v pátek to vypadalo, že zoologickou zahradu nikdo nekoupí, protože věřitelé nesouhlasili s nabídkami, když nejvyšší dosáhla 12 miliónů. Zájemci však své nabídky do neděle výrazně navýšili. 
            Jen těsně neuspěl majitel jednoho z táborských hotelů Jiří Jeníček, který nabídl jen o 700 tisíc méně než Korec. "Samozřejmě že nás neúspěch mrzí, protože jsme měli už celý projekt připravený. Mluvil jsem však s panem Korcem a doufám, že budeme mít možnost především v oblasti gastronomie se zoologickou zahradou spolupracovat," konstatoval Jeníček. 
Táborská zoo dluží různým subjektům desítky miliónů korun. V únoru ukončila provoz pro veřejnost, ale zvířata stále vlastní a stará se o ně.