Stavební produkce v červnu propadla o více než deset procent

Stavební produkce v červnu reálně meziročně klesla o 11,5 procenta. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 2,0 procenta. Podle pozorovatelů to znamená výrazné zrychlení propadu stavebního sektoru. Podle statistiků situace nejtvrději doléhá na malé firmy a živnostníky.

Stavební úřady vydaly meziročně o 6,8 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení klesla o 25,4 procenta. Meziročně se snížila zahájená výstavba bytů o 3,7 procenta. Dokončeno bylo o 19,3 procenta bytů méně.

...

Jeho slova potvrzuje i ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Ten přitom i poukazuje na to, že stavebnictví opakovaně sráží dlouhá léta neřešené problémy v čele s nesmírně složitou legislativou.

„Kvůli ní je proces povolování nových staveb prakticky zablokovaný. Získat stavební povolení trvá roky a u složitějších infrastrukturních staveb si na něj musí investor často počkat i více než celé desetiletí,“ vysvětluje.

To se podle něj nezmění ani po odeznění koronavirové krize a je otázkou, zda připravené peníze na podporu české ekonomiky někomu z tohoto sektoru vůbec pomohou.

„Pokud nebude připraveno dostatečné množství kvalitních projektů, tak ani velký investiční balík trn z paty českého stavitelství nevytrhne. Bez všech povolení se totiž stavět nedá, ani kdyby měl investor v měšci sebevíc zlaťáků,“ uzavírá.

Celou zprávu čtěte zde:

https://www.fintag.cz/2020/08/06/stavebni-produkce-v-cervnu-propadla-o-vice-nez-deset-procent/