Šéf Ekospolu koupí zkrachovalou zoologickou zahradu v Táboře

(e15.cz; 21. 4. 2015)

Zadlužená táborská zoologická zahrada bude mít nového vlastníka. Za víc než 16 milionů korun ji koupí majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Prodej odsouhlasil výbor věřitelů zoo, která je v insolvenci. Věřitelé původně zvažovali i možnost prodeje zvířat a následné zhodnocení nemovitostí, protože se jim dříve nabízené ceny za celý komplex zdály nízké.

„Pan Korec se v kupní smlouvě zavázal, že dále bude provozovat zoologickou zahradu a zachová provoz jako takový,“ uvedla insolvenční správkyně Eva Procházková. Dodala, že členové věřitelského výboru ji se souhlasem o prodeji zoo informovali telefonicky, písemné rozhodnutí vyhotoví později.

Navrhovanou cenu akceptovala nejprve v pondělí večer firma Omnipol, což je největší věřitel zadlužené zoologické zahrady. „Ten souhlas je podmíněn tím, že areál bude prodáván jako celek. Jen tak je hodnota pozemků i nemovitostí na nějaké smysluplné úrovni,“ řekl ČTK právní zástupce Omnipolu Štěpán Jahoda.

            „Nejde o žádný podnikatelský projekt. Zoo kupuji s tím, že ji chci zachránit, byla by obrovská škoda, kdyby se rozpadla,“ řekl ČTK Korec. Dodal, že patrně žádná zoologická zahrada není výdělečná a počítá s tím, že na její chod bude muset doplácet.

            O zoo měl kromě Korce ještě zájem táborský podnikatel Jiří Jeníček. Oba dva v posledních dnech zvýšily své nabídky. Původně se jejich návrhy pohybovaly pod hranicí deseti milionů korun. „Gratuluji panu Korcovi, věřitelský výbor se rozhodl, že přijme jeho nabídku. Podařilo se zachránit zoo a určitě bude v rukou člověka, který zaručí její další rozvoj,“ uvedl na svém facebookovém profilu Jeníček.

            Korec je doktorem přírodních věd a má k fauně blízko. „Sám chovám velké množství zvířat jako pávy, různé druhy papoušků, okrasné holuby a s manželkou máme jezdecký klub s několika desítkami koní. Proto, když jsem se dozvěděl, že se zoo dostala do problémů, začal jsem se o ni zajímat,“ uvedl Korec.

            Táborská zoo dluží různým subjektům desítky milionů korun. V únoru ukončila provoz pro veřejnost, ale zvířata stále vlastní a stará se o ně. Majitel komplexu Libor Hrubý už před časem uvedl, že za současnou situací stojí chybná rozhodnutí stavebních úřadů v Táboře a na jihočeském krajském úřadě, které odmítly zoo schválit dodatečné stavební povolení. Obě instituce však pochybení nepřipustily.