Rusové skupují v Česku byty

(Hospodářské noviny; 13. 1. 2015)

LONI SE V PRAZE PRODALO NEJVÍCE NOVÝCH BYTŮ OD ROKU 2007. VÝRAZNĚ STOUPL POČET KUPUJÍCÍCH Z BÝVALÉHO SOVĚTSKÉHO SVAZU.

Nejen levnější hypotéky, ale i zvýšený zájem ze strany cizinců pomohly k rekordnímu prodeji nových bytů v Praze. Loni se jich v metropoli prodalo 5950, více než v předkrizovém roce 2007. Nebýt cizinců, prodeje by jen sotva lámaly rekordy, přibližně každý šestý byt si totiž kupuje cizinec. Vyplývá to ze zjištění HN o prodejích bytů na vzorku šesti nejvýznamnějších developerů, kteří v hlavním městě prodají dohromady přes polovinu všech novostaveb.

Zahraniční klientele přizpůsobují firmy také webové stránky svých bytových projektů. Ty jsou kromě češtiny také v angličtině a v ruštině. Vedle Slováků, kteří se k nám stěhují za prací a bydlení si pořizují převážně pro sebe, je v posledních měsících citelnější zájem o byty ze strany občanů bývalého Sovětského svazu. Ti u nás kupují řádově stovky bytů ročně, v nových, ale i starších domech. Svůj podíl na tom nese i devalvace rublu.

"Lidé propad rublu pocítili a ti, kteří uměli odhadnout situaci, se snažili své peníze vyvézt z Ruska co nejdříve. Kupovali všechno a nejvíce nemovitosti," říká Alexandra Krabcová, jednatelka firmy Czech Exclusive. Tato agentura zprostředkovává rusky hovořícím lidem prodej nemovitostí v Česku a s tím spojený servis. Krabcová odhaduje meziroční nárůst poptávky o 100 procent. "Je to pro Česko výhodné, platí tu daně a nemovitosti nikam neodvezou," dodala.

"Několikanásobně vyšší poptávku Rusů a Kazachů" po nemovitostech v Česku hlásí i zástupci sítě realitních kanceláří Century 21. V případě developerské firmy Ekospol jsou z cizinců nejčastějšími kupci bytů Rusové a Ukrajinci. Každý čtvrtý byt si loni od Pražské správy nemovitostí koupil cizinec. "Do budoucna lze očekávat, že se bude poptávka po Praze zvyšovat i nadále – ať již půjde o centrum, nebo jeho šiří okolí. To platí o cizincích obecně," říká Marek Padevět, ředitel bytových projektů v této firmě.

Ze zájmu cizinců těží největší rezidenční developer v zemi, jenž loni podle předběžných odhadů prodal asi 900 bytů. "V roce 2014 tvořil podíl cizinců na celkových prodejích společnosti Central Group zhruba 28 procent," říká mluvčí této firmy Milan Jankovský s tím, že nejvíce kupovali Slováci. Předloni činil podle něho podíl prodaných bytů cizincům 22 procent.

"Na druhém místě jsou jednoznačně kupující ze zemí bývalého Sovětského svazu, nejvíce z Ruska, Ukrajiny, dále jsou často zastoupeny Kazachstán a Ázerbájdžán, v menší míře také Bělorusko," vyjmenovává Jankovský a dodává, že počet kupců z bývalého SSSR rok od roku roste. "V loňském roce ale došlo vlivem politické nestability a obavy o budoucnost ke strmému nárůstu a podíl kupujících z těchto zemí za rok 2014 činil již 15 procent," vysvětlil Jankovský.

Rusové nepovažují koupi bytu v Praze za investici, která bude hodně vynášet, ale spíše za úložiště peněz. Makléřka Albína Kashkarová z pražské kanceláře Re/Max Alfa uvedla, že někteří její klienti kvůli situaci v Rusku naopak od koupě bytu odstoupili a ona razantní nárůst zájmu v posledních měsících nezaznamenala.

"Báli se, že sem nebudou moct přijet a svou nemovitost spravovat," řekla Kashkarová s tím, že první, co je zajímá, je možnost dostat dlouhodobé vízum. Obracejí se na ni zpravidla zájemci o byt, kteří tu již žijí nebo se sem chtějí stěhovat. Obchodníci se shodují, že cizinci z východu nezřídka kupují byty svým dětem, kteří v Praze studují. Zatímco bohatší Rusové investují do nemovitostí v Londýně, v Praze nakupuje byty spíše střední třída.

Cizinci financují nákup bytu většinou z vlastních zdrojů. Hypotéky si bere jen zanedbatelný počet z nich. Na rozdíl od většiny Čechů Rusové slevu nečekají, a když, tak o ní jednají spíše u starších bytů. "V Rusku není zvykem smlouvat s developerem, nepředpokládají, že by jim vyšel vstříc," říká Kashkarová. "Chtějí hodně novostavby. Jeden z klientů mi vysvětlil, že v Rusku se domy nerekonstruují, ale zbourají se a na jejich místě se postaví nové. Proto se obávají kupovat byty ve starších domech," vysvětluje Kashkarová.

Většinu kupců ale stále tvoří Češi a ti financují pořízení nemovitosti zpravidla hypotékou. A protože letos se nečeká výrazný růst úrokových sazeb, i developeři hýří optimismem. "Očekáváme, že při zachování těchto příznivých okolností (pozn. red.: levných hypoték) tu je prostor pro zdravý růst trhu o deset procent i v letošním roce," uvedl šéf Ekospolu Evžen Korec. Podle něho se developeři chystají rozšířit nabídku bydlení v Praze o 6750 bytů. Například Finep chce letos spustit prodej zhruba 500 bytů, jejichž celková investice si vyžádá 1,5–1,7 miliardy korun.

Díky vyšší poptávce se navíc zkracuje počet dnů mezi tím, kdy makléř zařadí byt do nabídky a zájemce o jeho koupi podepíše rezervační smlouvu. V síti realitních kanceláří Re/Max se zkrátil o pět na 55–60 dní.