Předávání rodinných firem není snadná operace

První porevoluční generace podnikatelů stárne a dostává do seniorského věku. To je hlavní důvod, proč se téma předávání rodinných firem u nás stává aktuální. Více než polovina podnikatelů – podle průzkum nedávno provedeného Asociaci malých a středních podniků přesně 57 % – by svou firmu ráda předala někomu ze své rodiny. Takový transfer ovšem skýtá mnohá rizika a to jak pro firmu, tak pro rodinu samotnou

Většina majitelů rodinných firem by ji sice ráda předala svým potomkům, ale jen necelá polovina již ví, kterému. A pouhých 5 % z nich má pro takovou operaci přesný plán – a to je vzhledem k povaze problému alarmující. Předání firmy totiž vyžaduje dostatek času, jasný plán a shodu dosavadního majitele se svými nástupci.

Komu …

Důležitou otázkou je, zda je vůbec komu firmu předat a zda je také o to zájem. Může se stát, že potomek má jiné plány a pracovní aktivity – v takovém případě nezbývá nic jiného než podnik prostě prodat a to buď konkurenci, investorovi či vlastním zaměstnancům. Pokud má majitel to štěstí a má firmu komu v rodině předat, neměl by nicméně přeceňovat zkušenosti a schopnosti svých následovníků. Náročné kritéria má například majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec: „Podstatné je vzdělání nejen na českých, ale i na špičkových zahraničních univerzitách, manažerské schopnosti a velká pracovitost.“ To, že jsou zkušenosti z developmentu a stavebnictví pro „dědice“ Evžena Korce nutností, stejně jako dlouhodobá praxe v rodinné firmě, netřeba dodávat.

Více čtěte zde:

http://www.stavebni-forum.cz/cs/predavani-rodinnych-firem-neni-snadna-operace/