Pražské firmy zvyšují mzdy až o 5 procent

(MF Dnes; 16. 3. 2015)

Pražské firmy začaly zvyšovat mzdy. Podle průzkumu MF DNES rostou v hlavním městě o jedno až pět procent. Zaměstnavatelé se však chystají v průběhu roku nabízet hlavně benefity. 

Hned 1. ledna některé firmy přidávaly na mzdách. Například v městem vlastněné firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK) našli zaměstnanci na výplatních páskách o 1,4 procenta navíc. "Jedná se o zvýšení podle kolektivní smlouvy," popisuje mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. A v PVK nejsou výjimkou, přidávalo se či se bude přidávat v řadě dalších městských firem. Například dvě procenta navíc měli od Nového roku dostat pražští silničáři a mírného zvýšení mezd by se měli dočkat například v Pražských službách. "Výplaty zvýšíme v dubnu. Prostředky ve výši 1,5 procenta průměrného výdělku rozdělíme podle pracovního výkonu," říká mluvčí podniku Radim Mana. 
Individuální výkonnost však zřejmě nebude jediné měřítko při zvyšování mezd. Podle ekonomů bude důležitou roli hrát také nahraditelnost. Jednoduše řečeno, koho firma bude potřebovat, tomu připlatí. "To, že firmy budou letos obtížněji shánět nové zaměstnance, se dá předpokládat. Nicméně se dá také předpokládat, že u profesí, kde se hledají nové síly obzvlášť těžko, to bude mít vliv na výraznější růst mezd," potvrzuje ekonom David Marek ze společnosti Deloitte.      

Ekonomové větší poptávku po nových pracovnících vysvětlují tím, že ekonomika roste a firmám se lépe daří. Projevuje se to například i ve stavebnictví a na trhu s realitami. "Vzhledem k rekordní poptávce po nemovitostech a přípravě mnoha nových projektů v letošním roce plánujeme mohutně expandovat i v personální oblasti," potvrzuje mluvčí developerské společnosti Central Group Milan Jankovský. "Aktuálně hledáme desítky nových kolegů, a to jak na řadové, tak na manažerské pozice," dodává. 
Například konkurenční Ekospol v letošním roce počítá se zvyšováním mezd, a to o pět procent. "Nebude to ale plošné. Růst je u nás vázán na plnění jasně definovaných a měřitelných cílů," vysvětluje ředitel společnosti Evžen Korec. 
Podle odborníků nehrozí, že by některé firmy naopak výplaty snižovaly. Platit to má napříč všemi odvětvími. "V jednotlivých případech se může stát například to, že člověk, který hledá nové zaměstnání, do něj nastoupí s nižším platem. Ale to už je pak případ od případu," připouští Marek. 

Místo peněz školení či e-shop Pražské firmy, které letos neplánují navyšovat mzdy vůbec nebo svým zaměstnancům přidají jen symbolickou částku, to prý nahradí benefity. Třeba zaměstnanci ČSOB si mohou užívat týdne dovolené navíc či lepší zdravotní péče. "Mezi novinky letošního roku patří například zavedení e-shopu, ve kterém si naši zaměstnanci mohou za výhodné ceny vybrat z nabídky našich produktů," popisuje Jan Solnička z tiskového oddělení společnosti ČSOB.             

V porovnání s jinými regiony mají podle ekonomů právě Pražané nejvíce benefitů. Pro zaměstnavatele je tato forma odměňování výhodná. Platí z ní sice daň, ale na rozdíl od peněžní odměny nemusí odvádět žádné zdravotní a sociální pojištění. Mezi benefity, jejichž cílem je udržet zaměstnance ve firmě i bez navýšení mezd, se počítají i různá školení. Ta jsou pro zaměstnavatele navíc prospěšná tím, že jejich pomocí může zlepšovat odborné znalosti pracovníků.             

Hlavní město jako jediné v porovnání s ostatními kraji překračuje celorepublikový mzdový průměr, který za loňský rok činil 25 686 korun. Průměrná mzda v Praze podle Českého statistického úřadu vloni vzrostla na 33 347 korun. 
I když jde o meziroční zvýšení o 1,4 procenta, další peníze Pražanům z peněženek vytáhly vyšší ceny. Reálně si polepšili zhruba jen o procento. "Průměrná hrubá mzda je v hlavním městě sice výrazně vyšší než v ostatních regionech, ale v Praze mají lidé i vyšší životní náklady. Konkrétně třeba dávají více za bydlení nebo benzin," dodává David Marek. Podle ekonomů by však mohl být letošní nárůst mezd o něco vyšší. Hovoří se až o třech procentech.