Peníze za dům u věznice jsou vyhozené do kanálu

(Lidové noviny; 5. 11. 2015)

Cenu domů i bytů ovlivňují i sousedé, nezaměstnanost a výše mezd v regionu či úroveň kriminality, vysvětluje přední odborník na rezidenční výstavbu Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol. Ceny v souhrnu nadále porostou, od zdražení soukromníka neochrání žádné finty. 

- LN Může ceny rodinných domů ovlivnit zavedení DPH z pozemků, k jejichž hranicím jsou přivedeny inženýrské sítě? 

Významně se ochromí výstavba rodinných domů v zemi. Reálně tak dojde ke skokovému růstu cen, ale pouze u parcel, které si kupují fyzické osoby, neplátci DPH, od developera, plátce DPH. V důsledku nového zdanění zdraží průměrná parcela v Praze o rozloze 800 čtverečních metrů zhruba o milion korun. 

- LN Ekospol je jedním z největších vlastníků stavebních pozemků. Podle statistik roste zájem o výstavbu rodinných domů. Začne Ekospol pozemky prodávat? 

Vlastníme okolo půl milionu čtverečních metrů pozemků v Praze a Roztokách. Prodej stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů je součástí naší nabídky. Od roku 1992 jsme developersky připravili celé lokality vilových čtvrtí se stovkami parcel. V příštím roce nabídneme zhruba dvě desítky stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů v atraktivní lokalitě Prahy. 

- LN Zdražíte pozemky o novou daň, tedy o pětinu? 

Ne. Pokud si zákazníci koupí pozemek už s postaveným rodinným domem anebo pozemek, na kterém jim developer postaví dům s plochou menší než 350 metrů čtverečních, DPH pro takový pozemek bude činit 15 procent. A někteří developeři ceny sníží a část daně zaplatí ze svého zisku. 

- LN Lze se vyhnout zvýšení ceny kvůli nové DPH, například vytvořením a prodejem společnosti s ručením omezeným, do níž se pozemek vloží, čímž by se nemusela platit ani daň z převodu nemovitosti? 

Fyzické osoby, pokud jsou neplátci DPH, nebudou mít žádnou možnost se placení této daně vyhnout. Teoreticky lze vytvořit společnost s ručením omezeným a parcelu pak koupit na společnost. Ale pokud tato firma nebude vykazovat podnikatelskou činnost, hrozí napadení ze strany finančního úřadu pro účelovost. 

- LN Vyplatí se koupit levnou ruinu a investovat do její přestavby, nebo je lepší rovnou koupit novostavbu? 

Pojem "levná ruina" je velice ošidný. Záleží jednak na tom, co si představujeme pod pojmem levný, jednak na mnoha dalších okolnostech, jako je stav této ruiny. Protože její samotná přestavba může být i mnohonásobně dražší než její původní cena. V mnoha případech je i jednodušší tuto ruinu strhnout a začít stavět úplně odznova. Levnou ruinu bych koupil jen v případě, že by se nacházela v zajímavé lokalitě a součástí její ceny by byl i pozemek, jehož cena by byla nižší než cena obvyklá v dané lokalitě. 

- LN Může cenu rodinného domu ovlivnit blízkost věznice nebo tábora pro uprchlíky? 

Rozhodně ano. Každý negativní faktor v okolí lokality se odráží na ceně. Je jasné, že rodinné domy na okraji uhelné pánve v severních Čechách budou mít menší – a v čase nerostoucí – hodnotu než domy v atraktivních lokalitách. Na cenách domů se může projevit i ekonomická či demografická situace v regionu, jako je vysoká nezaměstnanost, nízké mzdy, vysoká kriminalita či vylidňování obcí. 

- LN Jak se budou ceny rodinných domů a ceny bytů vyvíjet v roce 2016? 

Ceny rodinných domů se budou zvyšovat jen mírně, o jedno či dvě procenta. Ceny bytů v příštím roce vzrostou v průměru o tři až pět procent. Nejvíce se bude zvyšovat cena u takzvaných superlevných bytů, kde stojí metr čtvereční do 45 tisíc korun. Naopak u bytů s cenou nad 55 tisíc za metr čtvereční ceny budou spíš stagnovat. V úvahu je třeba vzít také fakt, že v Praze je zhruba tisíc volných dokončených bytů. Aby tyto byty developeři prodali, budou je muset výrazně zlevnit.