Panorama Kyje v proměnách času

Praha má novou městskou čtvrť. Velkorysý projekt společnosti Ekospol – Panorama Kyje – je už vlastně dokončen. Na zhruba sedmi hektarech „zelené louky“ na okraji někdejší vsi Kyje (ta k Praze byla připojena až v roce 1968) vyrostl v průběhu uplynulých deseti let celý rezidenční komplex: nové ulice, náměstíčka, zastávka MHD a především dvacetjedna domů s takřka tisícovkou bytů. Do těch naposled dokončených se jejich majitelé budou stěhovat ještě letos.

„Celý areál jsme koncipovali jako ideální místo pro rodinné bydlení uprostřed zeleně a přitom velmi dobře dopravně dostupné. Že nám náš záměr vyšel, potvrdily i prodeje jednotlivých etap. Vždy jsme totiž všechny byty vyprodali už před dokončením stavby,“ říká generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Projekt byl odstartován v roce 2008, první etapy vznikaly doslova na poli, pár set metrů od „starých“ Kyjí. V průběhu dalších let nová čtvrť takřka splynula se starou zástavbou a díky autobusovým linkám i se samotným městem. Panorama se stavěla poměrně dlouho, ale evidentně podle neměnného konceptu – jejím hlavním prvkem je víceméně jednotná uměřená výška domů, důraz na balkony a terasy, široké ulice. Vzhled více než dvou desítek domů není jednotný, ale má stejný styl. „Pro všechny etapy jsme organizovali architektonické workshopy,“ vysvětluje E. Korec s tím, že nakonec se firma vždy rozhodla pro práci vlastního týmu architektů.

Více čtěte zde:

http://www.stavebni-forum.cz/cs/panorama-kyje-v-promenach-casu/