Nové stavební předpisy: někdo obcházel zákon

(MF Dnes; 18. 3. 2015)

Plán magistrátu, jak vzkřísit k životu Pražské stavební předpisy, nejspíš nevyjde. Proti jsou městské části i ministerstvo pro místní rozvoj. Město zvažuje trestní oznámení.             

Nové byty v Praze podle developerů zdraží. Mohou za to podle nich zmatky okolo Pražských stavebních předpisů (PSP). "Někteří developeři mohou hodit již hotové projekty do koše. A to pro ně znamená milionové škody, které se projeví v cenách nových bytů," říká ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.            

Podle průzkumu analytické společnosti CEEC Research a poradenské firmy KPMG má podobný názor osm z deseti developerských firem. Současná situace podle nich působí značné komplikace a brzdí plánované projekty. 
Vedení metropole slibovalo, že situaci co nejdříve vyřeší a předpisy začnou co nejdříve platit. Radní Matěj Stropnický (Trojkoalice) toho chce docílit takzvanou technickou a věcnou novelou. V praxi by to znamenalo, že problematické pasáže by neplatily a nahradila by je celostátní vyhláška. Tento plán ale městu nejspíš nevyjde. Postavilo se proti němu totiž ministerstvo pro místní rozvoj.             

Městské části mají výhrady Proti současnému znění PSP navíc brojí městské části. "Poslali jsme na magistrát čtyři strany zásadních připomínek. Asi nejvíce nám vadí, že stavební předpisy omezují pravomoce městských částí při územních a stavebních rozhodnutí. Developeři nás kvůli tomu budou moci obcházet přes magistrát," říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Většině městských částí navíc vadí právě postup takzvané dvojí novelizace. Prosazují, aby magistrát celou věc řešil jedinou novelou. Město včera vzalo připomínky městských částí i ministerstva pro místní rozvoj na vědomí. K žádnému dalšímu posunu však radní nedospěli. Naopak. Situace okolo stavebních předpisů se včera ještě více zkomplikovala. "V pátek mi přišlo k rukám několik materiálů souvisejících se zadáním právních služeb při zpracování Pražských stavebních předpisů. Mohlo dojít k porušení některých předpisů nebo zákonů," řekla včera primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pokud se podezření potvrdí, podá magistrát trestní oznámení kvůli porušení zákona o veřejných zakázkách, porušení interních předpisů nebo o navádění k podvodu. Kam by mířilo, primátorka zatím nechtěla komentovat.             

Za současné situace tak nikdo nedokáže říct, kdy by mohly Pražské stavební předpisy opět vstoupit v platnost. Přitom ještě nedávno se hovořilo o tom, že začnou platit už na začátku letošního dubna. "Podle mě budou nejméně dva roky v Praze platit pro výstavbu celostátní předpisy. Novelu se dříve projednat nepodaří," odhaduje předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural. 
Upozorňuje, že to může být zásadní problém. Platné celorepublikové předpisy totiž nyní neumějí povolovat stavby v záplavovém území, v památkové zóně, neznají posuzování dopravy v klidových zónách, v lokalitách obsluhovaných metrem. O tom, jak dále postupovat, bude dnes jednat Institut pro plánování a rozvoj hlavního města.