V Praze se prodalo nejvíc nových bytů za šest let

DALŠÍ SILNÝ ROK? Loni se developerům v hlavním městě dařilo. Realitní makléři očekávají

silné prodeje i v letošním roce. Vedle Prahy se nejvíce nových bytů staví a prodává v Brně. Kromě oblíbených dvoupokojových bytů pozorují makléři rostoucí zájem o větší byty.

Rezidenční nemovitosti

Z ceníků developerů loni v hlavním městě zmizelo celkem 5015 nových bytů. To je v meziročním srovnání o čtvrtinu více než v roce 2012 a jde o vůbec nejlepší výsledek za posledních šest let. V minulém roce se tak v Praze podle společnosti Ekospol, která tento rezidenční trh dlouhodobě vyhodnocuje, prodalo bezmála tolik nových bytů jako v rekordním roce 2007. Tehdy přitom země zažívala období největší hospodářské prosperity.

Prodeje nových bytů v Praze rostou již čtvrtým rokem za sebou. Zvýšenou poptávku po koupi nemovitostí odborníci přisuzují zejména příznivým úrokovým sazbám hypoték, které se v posledním roce pohybují kolem tří procent. Jen ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku developeři prodali v hlavním městě 1551 nových bytů (viz tabulku). "Jedná se o nejlepší čtvrtletí od roku 2008, a tedy i od vypuknutí hospodářské recese," shrnul výsledky generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Nadějné vyhlídky i pro rok 2014 Central Group, největší rezidenční developer v Česku, prodal v uplynulém roce v Praze 1273 bytů, sdělil HN obchodní ředitel firmy Jiří Vajner. "Tímto prodejním výsledkem překonala společnost i výsledky předchozího mimořádně úspěšného roku," uvedl Vajner. Podle něj firma včetně parcel a rodinných domů prodala 1318 nemovitostí. Statistiky konkurenčních firem ale tvrdí, že bytů prodal Central Group jen zhruba 700.

Nejvíce šly společnosti na odbyt novostavby v projektech v Praze 10 – Horních Měcholupech, na Zličíně a v Letňanech. Čím dál častěji pak do bydlení v Praze investují mimopražští. "Již zhruba 45 procent klientů je z regionů, v předchozích letech to bylo výrazně méně," řekl Vajner. Developeři mají optimistické prognózy i pro letošní rok. "Věříme, že lidé se již naučili s krizí žít, a proto neočekáváme, že by prodejní výsledky za rok 2014 oproti roku 2013 klesly," uvedl Vajner. A má tím na mysli růst v jednotkách procent – jak celkového trhu, tak i samotné společnosti Central Group. Developer se letos chystá rozšířit svou nabídku o dalších 1300–1500 nových bytů.

Optimistický je i konkurenční Ekospol. "Předpokládám, že i v roce 2014 můžeme od pražského rezidenčního trhu očekávat podobné výsledky okolo hranice 5000 prodaných bytů," konstatoval Korec. Ekospol loni prodal 653 bytů. Oba zmínění developeři tvrdí, že čím dál více jejich prodaných bytů je na investici. "Konkrétně u našich projektů představují investiční nákupy bytů více než čtvrtinu všech prodejů," říká Korec. Central Group pak uvádí, že na investiční účely si loni koupila jejich byt zhruba pětina klientů. "Dříve se jednalo o zanedbatelné množství zájemců," dodal Vajner.

Nejvíce jdou na odbyt nové byty v nižší cenové kategorii do 45 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH. Novostavby podle odborníků už nezlevní, protože ceny některých stavebních materiálů porostou. Navíc kvůli nově zavedené DPH z pozemků pod stavbami, kterou schválili poslanci na sklonku roku, novostavby naopak zdražují v řádech jednotek procent. Malé byty kvůli dani zdraží o několik desítek tisíc korun, větší byt až o více než sto tisíc korun. Ještě více podraží rodinné domy. Central Group podle Vajnera přistoupil "k navýšení cen v plném rozsahu".

Výklad změny v zákoně je ale nejednoznačný – není jasné, zda například nebude možné část parcel od daně osvobodit. Central Group proto na svých webových stránkách nyní prezentuje rodinné domy bez ceny. "Dokud nemáme zcela jasno v tom, jak to s DPH na pozemcích u rodinných domů bude, nebudeme klienty mást nesmyslnou cenou. Doufáme, že zhruba v polovině ledna dostaneme relevantní informace k tomu, abychom mohli rodinné domy správně ocenit," řekl Vajner.

Co kraj, to jiná situace O nové byty roste zájem i v Brně, i když poslední souhrnné údaje o vývoji trhu jsou zatím k dispozici jen za třetí čtvrtletí roku 2013. Celkem se podle společnosti Trikaya Czech Republic prodalo v moravské metropoli ve třetím kvartále 151 bytů, což bylo mezičtvrtletně téměř o 50 procent více. "Ze statistik vyplývá, že trh se začíná probouzet, lidé kupují více a jednoznačně tomu pomáhají aktuální nízké úroky u hypoték," uvedl již dříve Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya. I on "je rozladěn" rostoucí daňovou zátěží na pořízení vlastnického bydlení. Podle prognózy této firmy se mělo za celý rok 2013 prodat v Brně 550 nových bytů. V roce 2012 jich přitom z nabídky zmizelo 458. Brněnský trh novostaveb tak odpovídá přibližně desetině toho pražského.

Oživení poptávky potvrzuje i Dušan Přikryl, obchodní ředitel brněnské realitní kanceláře Gaute. Ten popisuje i nový trend: "Dříve byl zájem o menší byty, posledního půlroku pozorujeme vyšší poptávku po třípokojových a čtyřpokojových bytech pro rodiny s dětmi," řekl Přikryl. Tito zájemci se podle jeho zkušenosti zajímají například o bydlení v Brně-Slatině.

V Brně podle oslovených odborníků novostavby v uplynulém roce zlevňovaly. Jestliže na začátku roku 2013 byla v tomto městě průměrná cena za metr čtvereční nového bytu 55 tisíc korun, na podzim to bylo podle firmy Trikaya již necelých 44 tisíc korun včetně DPH. Přikryl z Gaute odhaduje aktuálně tuto průměrnou cenu na necelých 40 tisíc korun. V Praze byla průměrná cena nabízených nových bytů ve třetím čtvrtletí roku 2013 podle společnosti Skanska Reality 57 549 korun za metr čtvereční.

Obchody s novými byty loni meziročně vzrostly například i v Plzni, potvrdili HN realitní makléři. "Vliv na prodeje měla samozřejmě nízká úroková sazba u poskytovaných hypotečních úvěrů," uvedl František Drs z plzeňské realitní kanceláře Century 21 Respekt.

V jiných krajských městech však o oživení trhu nových bytů mluvit nelze. Například v Liberci je o ně tak mizivý zájem, že tam developer Skanska Reality stáhl z nabídky další fáze svého bytového projektu. Důvodem byla "naprosto minimální" poptávka, řekla již dříve HN za firmu Naděžda Ptáčková. Složitá situace panuje stále na Ostravsku. Developer Trikaya tam před pár lety pozastavil svůj plánovaný projekt Rezidence Františkov. "V Ostravě se dnes prodává hodně starých bytů za poloviční cenu," zdůvodnil tehdy Veselý.

Dokud nemáme jasno v tom, jak to s DPH na pozemcích u rodinných domů bude, nebudeme klienty mást nesmyslnou cenou. JIŘÍ VAJNER, obchodní ředitel Central Group