Šéf Ekospolu: V nových stavebních předpisech pro Prahu je chaos

(Hospodářské noviny; 22.10.)

Od začátku tohoto měsíce se mají stavebníci při přípravě developerských projektů v Praze řídit novou vyhláškou. Ostatně pražské stavební předpisy se staly i nástrojem předvolební kampaně. Jejich kritici upozorňují, že uvolňují ruce developerům. Evžen Korec, šéf developerské firmy Ekospol, vidí v nové vyhlášce nejen pozitiva, ale i "obrovské nevýhody". Konkrétně jeho firmě nevyhovuje například omezení venkovních parkovacích stání.

"Za největší chybu však považuji to, že pražské stavební předpisy byly natvrdo prosazené, ovšem neprojednané," prohlašuje v rozhovoru pro HN Korec a naráží na to, že k vyhlášce mělo zásadní připomínky ministerstvo pro místní rozvoj. Resort začátkem měsíce pohrozil, že pokud rada Prahy nezjedná nápravu, účinnost nových stavebních předpisů pozastaví.

"To je neuvěřitelný zmatek. Firmám, které si vypracovaly projekty pro územní rozhodnutí podle nových stavebních předpisů, by vznikla škoda," říká Korec s tím, že v případě velkých projektů by se náklady mohly vyšplhat až na miliony korun. Samotnému Ekospolu podle manažera škody nehrozí - projekty stihl připravit podle původní vyhlášky. "A u projektů, které připravujeme, čekáme, jak se definitivně vyvine situace," podotýká Korec.

Zda ovšem magistrát požadavkům ministerstva vyhoví, je zatím stále nejasné.

Naše byty si sám kupuji na investici

Korcův Ekospol za první tři čtvrtletí letošního roku prodal nejvíce nových bytů na pražském trhu. Od začátku letošního roku developeři v Praze udali celkem 4250 bytů a každý sedmý byl právě od Ekospolu, jenž v loňském roce prodal 653 bytů.

Ekospol se rád chlubí tím, že se jeho bytové projekty podaří rozprodat před kolaudací. Například podle firmy byly na nově vznikajícím sídlišti v Praze-Kyjích všechny byty "vyprodány dlouho před dokončením".

Ekospol také nedávno uvedl, že se v jeho domech prodá na investici až 30 procent bytů. A část z nich si nakupuje také Evžen Korec jako fyzická osoba. Za posledních 20 let si jich tento podnikatel pořídil něco přes stovku. Vybírá si garsonky, případně menší dvoupokojové byty, které následně pronajímá. "Já neinvestuji do jiných komodit než do bytů," potvrzuje Korec. "A prodávám je jen v případě, že mě osloví některý z nájemníků, kteří tam bydlí."

V bytovém areálu Panorama Kyje má podle svých slov 29 bytů, více než 30 bytů si pořídil ve starším bytovém projektu U Hostivařské přehrady.

Letos překonáme v obratu jednu miliardu

Ve výroční zprávě za rok 2013, kterou Ekospol zveřejnil letos v létě, se píše, že firma plánuje v příštích pěti letech postavit 5000 bytů v celkové hodnotě zhruba 10 miliard korun. "První z těchto projektů uvedeme na trh koncem prvního čtvrtletí příštího roku. Je to úplně nová lokalita, kde vznikne řádově 800 bytů," uvádí Korec. Loni měla jeho firma obrat 703 milionů, letos má našlápnuto překročit hranici jedné miliardy korun. Zisk před zdaněním se podle odhadu za stejné období téměř zdvojnásobí na 190 milionů.

Ekospol má podle výroční zprávy na účtu 341 milionů korun nerozděleného zisku. Slouží jako záloha na nákup pozemků. "Téměř všechny zisky používáme na reinvestice. Finance nám ale samozřejmě slouží i k tomu, abychom mohli stavět bez jakýchkoliv bankovních úvěrů," vysvětluje Korec. Developer tak z vlastního financuje výstavbu domů do doby, než mu dorazí na účet peníze od zájemců o byty.

"Vlastníme půl milionu metrů čtverečních k zástavbě," pokračuje Korec. Do nich nepočítá například pozemky ve Vidouli, kde chtěl prodávat parcely na rodinné domy. To ovšem nepůjde bez změny územního plánu, pozemky totiž navazují na chráněný přírodní park. Po protestech místních obyvatel ale developer od svého záměru dočasně ustoupil. "Byly kolem toho obrovské emoce. Proto teď projekt neprosazujeme. Nestojíme o negativní publicitu," říká Korec. Přitom původně Ekospol plánoval v lokalitě bytové domy a rodinné domy jsou již ústupkem odpůrcům výstavby.

Podobně odložil Ekospol projekt několika set dalších rodinných domů v Kolodějích (v minulosti tady již domy stavěl). Tam sice pozemky nevlastní, ale má na ně předkupní práva. "Bylo potřeba změnit územní plán z orné půdy na parcely, ale současné vedení bylo zásadně proti, proto se výstavba nerealizovala," dodává Korec.