Růst stavební výroby v dubnu zpomalil na osm procent

Růst stavební výroby v Česku zpomalil. V dubnu meziročně stoupla o osm procent po březnovém revidovaném růstu o 11,9 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad, podle kterého ubylo stavebních povolení, snížila se orientační hodnota staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů než před rokem.

Stavebnictví sice rostlo po páté za sebou, jeho dubnový růst podle statistiků ale ovlivnila nízká srovnávací základna. V meziměsíčním srovnání po očištění od sezonních vlivů byla stavební produkce vyšší o 1,3 procenta.

V pozemním stavitelství se výroba meziročně zvýšila o 2,7 procenta a v inženýrském o 21,4 procenta.

Počet stavebních povolení, které vydaly úřady, proti loňskému dubnu klesl o 5,7 procenta na 6603. Orientační hodnota těchto staveb byla 22,8 miliardy Kč, což je ale o 10,2 procenta méně než před rokem.

Stavebníci ve čtvrtém měsíci zahájili stavbu 1800 bytů a dokončili jich 1461. Meziročně jich tak bylo zahájeno o 18,5 procenta méně a dokončeno o 23,7 procen­ta méně.

Stavebnictví se letos odráží ode dna

Podle analytika Home Credit Michala Kozuba se stavebnictví letos odráží ode dna. "Po relativně pozitivní výsledcích z prvních měsíců, které byly přisuzované hlavně sezonním faktorům, teplejšímu počasí a také nízké srovnávací základně přišly věrohodné výsledky, podle kterých by stavebnictví již mělo začít ožívat," podotkl Kozub.

Analytik ČSOB Petr Dufek však upozorňuje právě na velmi špatné výsledky z loňského dubna. "Nelze zapomenout na velmi nízký srovnávací základ z loňského dubna, kdy výroba padala o deset procent. Proto dosavadní výsledky stavebnictví nechceme příliš přeceňovat, i když se zdá, že se stavebnictví snaží odrazit ode dna," tvrdí analytik Dufek.

Vliv na vývoj stavebnictví mají klimatické podmínky

Podobně aktuální statistiku hodnotí i prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. "Ačkoli čísla vypadají pozitivně, velký vliv na vývoj stavebnictví mají mimořádně příznivé klimatické podmínky letošní zimy, začínající stavební sezona a také nízká srovnávací základna statistiky ČSÚ. Promítají se sem také razantní opatření stavebních firem, které si často sáhly na dno svých možností," upozornil Matyáš s tím, že důkazem pro opatrnost je mimo jiné stále se snižující počet zaměstnanců ve stavebnictví, který v dubnu klesl o dalších 5,5 procenta.

Naopak generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec optimismus nesdílí. "Aktuální data jsou pro odvětví studenou sprchou. Stavebnictví sice roste, ale je to dáno především nízkou srovnávací základnou z minulých let. Jinak všechno ostatní stále klesá. Vydává se méně povolení, dokončuje se méně bytů, pokračuje propouštění. Celé odvětví připomíná pacienta, který by bez podpůrných přístrojů zemřel," prohlásil Korec."