Praha poroste už jen uvnitř

12. 7. 2014;  MF Dnes

Praha se přestala vylidňovat. Do hlavního města míří lidé z regionů i z ciziny. Do šířky už ale město příliš neporoste. Nové čtvrti mají vznikat v dnes zanedbaných, původně spíše industriálních zónách. O satelitní městečka za Prahou lidé ztratili zájem.

Lidé přestali utíkat z hlavního města.

Za první tři měsíce letošního roku v něm přibylo celkem 4 233 Pražanů. Za přírůstkem obyvatel stojí především přistěhovalci z ciziny a z regionů. Právě oni v Praze hojně nakupují byty.

"Stále více kupců nepochází z Prahy. Jsou to vesměs mladé rodiny nebo lidé, kteří tu vystudovali vysokou školu a poté zde nastoupili i do práce. Praha jim dává příležitost uplatnit se, ale i vylepšit jejich finanční situaci. Je proto logické, že tito lidé ji hojně využívají," říká ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Developeři si prodej v posledních měsících pochvalují. "Vyprodáváme byty v našich projektech doslova kosmickou rychlostí," popisuje Korec.

Pokud bude přistěhovalců i nadále přibývat, v roce 2024 bude mít Praha zhruba o deset tisíc obyvatel více než nyní. S tím vedení hlavního města počítá a chystá proto rozvíjet některá území. "V Praze existuje několik rozsáhlých území zpravidla industriálního charakteru trpících dlouhodobým úpadkem – takzvané brownfields. V těchto oblastech se nachází řada prakticky nevyužívaných budov. Je naší prioritou tato území systematicky rekultivovat a dále rozvíjet," popisuje primátor Tomáš Hudeček, kde by měla vznikat nová místa pro bydlení.

Jeho plány se shodují i se strategií developerů. Ti totiž ve velkém ustupují od výstavby satelitních městeček a zaměřují se právě na projekty blíže centru města. "Z našeho pohledu se jednalo o krátkodobý trend, který měl být alternativou k bydlení v panelových domech. V blízkosti některých satelitů však zcela chybí centrum a jakákoliv občanská vybavenost, jako například školky, školy, restaurace, služby, obchody," říká ředitelka odboru vývoje projektů a akvizic společnosti Skanska Reality Naděžda Ptáčková.

Právě kvůli zmíněné chybějící vybavenosti nevzniká v satelitních městečkách příliš šancí na vybudování sousedské komunity. Přitom přesně tento problém kritizovala řada lidí u českých sídlišť, než stěhování do satelitů vypuklo.

Lidé chtějí bydlet tam, kde mají všechno

Zatímco v minulosti se tak lidé stěhovali hlavně za přírodou a ostatní je příliš nezajímalo, dnes mají mnohem větší nároky. "Bydlení dneška by mělo být v dobré lokalitě s kvalitním urbanistickým konceptem, základní infrastrukturou a kvalitními komunikacemi. Zároveň by mělo reflektovat požadavky dnešní doby," říká Ptáčková.

Developeři se shodují, že největší zájem mají lidé o byty 2+kk za cenu do 40 tisíc korun za metr čtvereční. Podle průzkumu společnosti Central Group patří aktuálně mezi nejžádanější lokality Praha 4 a Praha 10.

"Každý by sice rád bydlel v centru města, ale po pohledu na ceníky projektů v těchto lokalitách lidé své plány rychle přehodnotí. U lokalit s dobrou dostupností a občanskou vybaveností se totiž výhoda centra smazává, a naopak nastupuje výhoda nižší ceny," vysvětluje ředitel Central Group Jiří Vajner.

Podle něj by však v centru města měly existovat větší projekty s cenově dostupnými byty.