Podíl nových bytů, které developeři prodají na investici, výrazně roste

Trendy v bydlení

SVÝM PÁNEM. Nájemníci v obecních i soukromých bytech jsou se svým bydlením výrazně méně spokojení než lidé, kteří bydlí v družstevních bytech nebo mají vlastní nemovitost. Značně také přibývá nákupů bytů na investici, a najít nájemníka proto bude stále těžší.

Naprostá většina Čechů si přeje bydlet ve vlastním domě nebo bytě. Za posledních 12 let ještě ubylo lidí, kteří považují za ideální si byt pronajímat. Vyplývá to z rozsáhlého sociologického výzkumu agentury STEM/MARK pro oddělení socioekonomie bydlení Sociologického ústavu Akademie věd. Jestliže v roce 2001 považovaly za ideální bydlet ve vlastním něco přes tři čtvrtiny Čechů, na podzim loňského roku to bylo téměř 82 procent dotázaných. Pokud bychom za"vlastní"považovali i družstevní bydlení,pak se dostáváme na 90 procent. Naopak podíl těch, kteří za ideální označili bydlení v pronájmu, ve stejném období poklesl z necelých 15 procent na desetinu.

"Stejně jako v roce 2001 byli i v roce 2013 nejspokojenější se svým bydlením lidé žijící ve vlastních rodinných domech. Nejméně spokojení pak byli lidé žijící v soukromých, ale i obecních nájemních bytech," konstatuje Petr Sunega z oddělení socioekonomie bydlení Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Skutečnost je taková, že stále více než dvě pětiny respondentů výzkumu bydlí v pronájmu. A tito lidé jsou nejvíce motivováni si pořídit vlastní bydlení. Podle výzkumu se nejvíce plánují stěhovat nájemníci bytů v soukromém vlastnictví. "Podíl nájemního bydlení bude nadále klesat," doplňuje Sunegův kolega Martin Lux. Naznačuje to představa o ideálním bydlení. "Ideál se neustále zvyšuje ve prospěch vlastnického bydlení a nájemní bydlení se stává tím na konci cesty," říká Lux. Autoři výzkumu jako důvod nižší spokojenosti domácnosti nájemníků uvádějí vysoké výdaje na bydlení (částečně kvůli deregulaci nájemného).

Třetina bytů v developerském projektu na investici Z touhy lidí po vlastním bydlení těží mimo jiné developeři, kteří až na výjimky nájemní bydlení nestavějí. V Praze, ale i v jiných velkých městech v loňském roce výrazně narostly počty prodaných bytů v developerských projektech. Prodejci nemovitostí i banky, které nákup bydlení financují, opakují: jsou rekordně nízké úrokové sazby na hypotéky a ceny nemovitostí stagnují.

Vedle pořízení bytů pro vlastní užívání prodávají velcí developeři čím dál více bytů na investici. Central Group loni podle svého dřívějšího vyjádření prodal 1273 bytů a zhruba pětina z nich byla na investici. "Díky příznivým cenám nových nemovitostí se pro koupi bytu na investici v minulém roce rozhodli nejenom podnikatelé, menší firmy, ale také rodiny s dětmi, které si například vzaly na byt výhodnou hypotéku s nízkými splátkami a spočítaly si, že pronájem jim tyto splátky výrazně převýší," říká Martina Pavlisová z Central Groupu.

Konkurenční developer Ekospol, který staví především levnější bytovky v okrajových částech Prahy, v některých bytových projektech prodá na investici více než třetinu bytů. "Množství bytů, které si naši zákazníci pořizují jako investici nebo je kupují pro své děti, stále narůstá. Zatímco v prvním desetiletí 21. století činil dlouhodobý průměr takto pořizovaných bytů 10 až 12 procent, v loňském roce už tento ukazatel dosáhl hodnoty 29,1 procenta," říká ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Největší podíl bytů na investici (33,9 procenta) je podle Korce v projektu Panorama Kyje, v němž má po dokončení všech domů vzniknout asi tisíc bytů. To by znamenalo, že jen na tomto sídlišti by 340 bytů jejich majitelé nabízeli k pronájmu, a to třeba i ve stejnou dobu. "Z naší komunikace s klienty víme, že vedle zajištění budoucího bydlení pro své děti kupují tito lidé byty i jako prostředek zajištění na stáří, pro relativně vysoký a bezrizikový výnos z pronájmu nebo jako nástroj ochrany úspor před inflací," říká Korec.

Lux ale připomíná, že najít solidního nájemníka nebude tak jednoduché jako dřív. Nájemník si bude moci vybírat. "Preference ve prospěch vlastnického bydlení je tak silná, že bude určitě posilovat dál a nájemní bydlení bude odcházet," říká Lux. "V nejbližších letech to může fungovat, ale když se něco děje masově a podíl těch, co bydlí v nájmu, ubývá a naopak všichni chtějí být ve vlastním, tak to logicky asi nedopadne úplně dobře," pokračuje Lux s tím, že nájem, který vybírá drobný investor, pak nemusí pokrýt celou splátku hypotéky. "Určitě nebude dlouho trvat, kdy se nabídka nájemních bytů přesytí a pronajímatelé začnou mezi sebou o nájemníky dost tvrdě bojovat," dodává Lux.

Složitěji budou podle odborníků shánět nájemníky majitelé zanedbaných bytů v hůře dopravně dostupných lokalitách. Rizikovější pak může být pronajímat byt v menším městě. Podle sociologů se totiž v nejbližších pěti letech nejvíce plánují stěhovat obyvatelé menších obcí a měst a nejméně obyvatelé velkoměst. Nový byt na metru. Sázka na jistotu?

Velký zájem zaznamenal developer Trigema se svým projektem Smart byty, který postaví u stanice metra Nové Butovice. Nemá sice ještě stavební povolení, ale už je v něm rezervovaná třetina bytů, ačkoli se veřejně projekt nabízí teprve přes týden. "Tento rezidenční projekt nám neuvěřitelně funguje jako investiční byty. Lidé si koupí 2+kk, protože vědí, že ten byt má hodnotu jen tím, v jaké lokalitě leží," říká ředitel Trigemy Marcel Soural.

 

V projektu vznikne ve dvou budovách po 142 bytech. Developer si velký zájem vysvětluje tím, že v lokalitě je veškerá občanská vybavenost, a navíc hned vedle budoucích bytových domů se staví další komplex kanceláří. Společně s okolními kancelářskými budovami tak budou u metra Nové Butovice pracovat tisíce lidí. "V momentě, kdy těmto lidem nabídnete nájem ve slušně provedeném domě, výnos budete mít jistý," říká Soural.