Developeři: V Praze prodáme 10 tisíc bytů během dvou let

(Hospodářské noviny; 5. 11. 2014)

Zájem o nové bydlení letos předčil všechna očekávání. A developeři, posíleni pozitivním trendem, se chystají vrhnout na trh další tisíce bytů. Podle studie developerských společností 2014, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou firmou KPMG, očekávají růst poptávky po nových bytech téměř všichni ředitelé stavebních firem. Bytové domy mají vznikat nejvíce v Praze, dále v Brně, v ostatních částech Česka poroste výstavba pouze nepatrně.

V loňském roce se podle společnosti Trigema prodalo v pražských developerských projektech něco přes pět tisíc bytů a letos by to podle jejich odhadů mělo být okolo 5600 bytů. "Developerský trh se postupně stabilizoval, proto předpokládáme, že prodeje nových nemovitostí v Praze budou v následujících dvou letech i nadále oscilovat okolo pěti tisíc," říká Naďa Ptáčková, ředitelka Skanska Reality. "Za nárůstem stojí vyšší spotřebitelská důvěra, dlouhodobě nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů a přísun nových, levných bytů v okrajových lokalitách Prahy," podotýká.

Prodej bytů na "papíře" Soutěž dvou největších rezidenčních developerů na tuzemském trhu – Central Groupu a Ekospolu – o to, kdo prodává nejlevnější byty v Horních Měcholupech jakožto okrajové části Prahy, je však u konce. Zmíněné firmy aktuálně soustřeďují výstavbu bytových domů do jiných částí města, kde jsou dražší pozemky, a tudíž i byty. Central Group začal letos na podzim stavět komplex, v němž bude po dokončení téměř 700 bytů. "Pro příští rok chystáme v centru několik dalších projektů s nejméně stejným počtem jednotek," uvedl k tomu Jiří Vajner z Central Groupu.

Velké ambice má ale řada dalších konkurentů. Přípravě nových realitních projektů nahrává fakt, že větší část bytů v domech se dnes nezřídka prodá ještě předtím, než jsou stavby kolaudované. "Developeři zahájili v Praze v posledních čtyřech měsících prodej 25 nových projektů s celkem více než 2700 nedokončenými byty," potvrdil Milan Roček za Společnost pro Cenové mapy ČR.

Vlna aktuálního zájmu o koupi bytu by však mohla pominout. "Klíčové bude, aby developerské společnosti nevrhly na trh zbytečně mnoho nových projektů, které ve finále nenajdou své kupce. Na druhou stranu by stavebnictví i developmentu pomohlo, kdyby trh a poptávka po bytech ožily i mimo Prahu a Brno," komentoval situaci Marcel Soural, šéf stavební a developerské skupiny Trigema.

Cena nového bytu v Praze stále roste Z cenové mapy transakčních cen, kterou mají Hospodářské noviny k dispozici (viz graf), je vidět, že průměrná cena nového bytu v Praze za posledních 20 let s určitými výkyvy stabilně roste. Od roku 1995 se do letoška více než ztrojnásobila, ostatně přibližně stejně jako průměrná mzda v hlavním městě. Oproti předchozím letům jsou však výrazně výhodnější hypotéky, protože úrokové sazby stále klesají.

Údaje v cenové mapě transakčních cen zpracovává Společnost pro Cenové mapy ČR na základě dat z katastrálních úřadů. Odráží tedy cenu skutečnou, která je zapsaná v kupních smlouvách. Maxima dosáhla průměrná cena nového bytu v Praze v roce 2011, kdy se metr čtvereční prodával za necelých 63 tisíc korun, následující rok se propadla o čtyři tisíce korun za metr čtvereční. Kvůli zápisu do katastru nemovitostí se pokles nebo růst v cenové mapě projevuje až s odstupem času.

Od roku 2013 už průměrná cena opět roste. Autoři cenové mapy sledují nejen prvoprodeje, ale i případy, kdy první majitelé bytů v developerských projektech se tyto nemovitosti rozhodnou po čase prodat. Na konečnou prodejní cenu u těchto transakcí má zároveň vliv i zařízení bytu. A dále také daňové změny.

"Ceny nových bytů v Praze vzrostly téměř na úroveň před finanční krizí. Byty tak smazaly svůj pokles ceny z let 2010 až 2012, kdy krize vrcholila," uvádí Milan Roček, jednatel zmíněné společnosti a zároveň šéf společnosti Hyposervis. "Z dat v cenové mapě je zřejmé, že z dlouhodobého hlediska je investice do bytů bezpečná a roste v čase," dodává Roček.