Bydlení je nejlepší investice

(Týden; 20.10.)

Konec letošního roku je podle všeho ideální dobou pro nákup nemovitostí. Ceny bytů v Praze či Brně se dotkly minima a pomalu začínají růst. Pokles se nedá podle bankéřů očekávat ani u úrokových sazeb, spíše naopak. 

Lidé, kteří plánují koupi bytu, mají v současnosti nejvýhodnější úrokové podmínky za několik let. Zatímco ještě loni se podle Hypoindexu držela průměrná sazba na 3,01 procenta, letos činí už jen 2,65 procenta. Během září dokonce klesla na 2,39 procenta. V průběhu posledního roku úroky spadly o více než půl procentního bodu. 

Podle českých bank se přitom už další výrazné snižování úrokových sazeb nedá čekat. "Základní sazba České národní banky je prakticky na nule a dále se snižovat nebude," konstatuje Klára Pačesová z České spořitelny. To je plně promítnuto do mezibankovních sazeb, tedy sazeb s delší fixací, které jsou klíčové pro nastavení sazeb hypoték. "Naopak s tím, jak se začne blížit zahájení zvyšování sazeb ČNB, by měly sazby hypoték začít pomalu růst." 

Podobně mluví i další bankovní ústavy. "Vzhledem ke zlepšujícím se ekonomickým výhledům očekáváme v příštím roce pozvolný a mírný nárůst průměrně poskytovaných úrokových sazeb," míní například Michal Teubner z Komerční banky. Jenom výjimečně podle průzkumu TÝDNE banky připouštějí další mírný pokles. V podstatě se v tomto směru vyslovily jenom UniCredit Bank a Sberbank. 

Také vývoj cen bytů nahrává jejich koupi v co nejbližším termínu. V největších městech, jako je Praha, Brno či Plzeň, se totiž podle Hypoteční banky zastavil pokles jejich cen a průměrná cena za metr čtvereční opět pomalu začíná růst. U malometrážních bytů 1 + 1 letos klesly ceny pouze v Hradci Králové, Pardubicích a Jihlavě. U větších bytů typu 3 + 1 byl mírný pokles zaznamenán v Karlových Varech, Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Jihlavě a Ostravě. 

Více než tři čtvrtiny Čechů přitom podle Hypoteční banky vnímají bydlení jako nejvhodnější investici do budoucna. Jen necelá polovina by investovala do finančních nástrojů, jako jsou dluhopisy nebo akcie, a jen čtvrtina Čechů do komodit. A i když se často chlubíme zlatýma českýma ručičkama, jen 15 procent z nás by zvažovalo investici do založení vlastní firmy. "Vlastní bydlení je u nás dlouhodobě vnímáno jako jedna z nejzákladnějších potřeb. Proto nás nepřekvapuje, že Češi nejraději investují právě do nemovitostí. Věří, že jim udrží hodnotu peněz, které do jejich pořízení vložili, a zajistí jim do budoucna dodatečný vedlejší příjem," říká Jan Sadil z Hypoteční banky. 

Pokud si člověk nemovitost nepořizuje přímo pro sebe, ale chce ji pronajímat, vyplatí se podle odborníků spíše investice do malých bytů do velikosti 45 metrů čtverečních. "U takových lze dosáhnout výnosu šest procent ročně," říká Evžen Korec ze společnosti Ekospol. Mělo by ale podle něho jít o byt v lokalitě s dobrou infrastrukturou (dostupné školy, školky či obchody) a dobrou dostupností do centra. "Lokalita nesmí být hlučná a prašná, plusem je pěkný výhled. Výhodou je i blízkost velkých zelených ploch," dodává Korec. 

Ještě vhodnější než byty jsou přitom pro investice pozemky. "Hodnota pozemků v uplynulých letech rostla v průměru téměř o čtyři procenta každý rok. Navíc jsou pro investici ideálním nástrojem s nízkým rizikem a malými udržovacími náklady," konstatuje Petr Němeček z Hypoteční banky.