Stavitelé vymýšlí kličky kolem DPH

Daň se bude platit i z pozemků, což zdraží byty. Dopad této změny může snížit dělení parcel, jímž se zmenší zdaněné plochy

Nově zaváděná daň z pozemků pod novostavbami zdraží v příštím roce byty i kanceláře. Někteří developeři už ale přišli na způsob, jak nutné zdražení na extrémně nabitém trhu snížit. Začnou stavební parcely dělit.

"Nejen my, ale i ostatní developeři budou určitě optimalizovat zpoplatněnou plochu tak, jak to zákon dovoluje. Pokud je vyčlenění pozemku v souladu s územním rozhodnutím, pak toto rozhodnutí má stejnou váhu jako úřední souhlas s dělením pozemku," uvedl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Tím, že se stavební parcela rozdělí na dvě, a to plochu přímo pod domem a plochu zahrady, zmenší se plocha, z níž se nově bude platit daň z přidané hodnoty. Rozdělení původní stavební parcely ale nesmí vypadat účelově.

"Argumentem nemůže být daňové zvýhodnění, dělení pozemku musí mít jiný, praktický důvod, jinak takové dělení úřad nepovolí," soudí Dušen Kunovský, šéf developerské společnosti Central group.

Podle finančního ředitele developerské společnosti Finep Štěpána Havlase je snížení ceny rozdělením pozemku jen teoretickou možností, v praxi je Finep nepoužije.

"Zahrada je podle znění zákona související stavební pozemek a podléhá placení daně. A zahradu stavebník potřebuje pro zařízení staveniště, nikdy nejde stavět jen na parcele velké jako přesný půdorys domu," řekl LN Havlas. Finep zdraží byty o dvě až tři procenta, u luxusních bytů může jít o pět až deset procent, u rodinných domů i nad deset procent.

Placení DPH z pozemků pod novostavbami schválili noví poslanci na prvním povolebním zasedání proto, aby mohl platit nový občanský zákoník. Zákon ale neupřesňuje, za co a kolik se má platit. Vysvětlení podalo až Generální finanční ředitelství, ovšem i toto vysvětlení lze vykládat různě. "V bytových domech to je jasné. U bytů do velikosti 120 čtverečních metrů se bude z pozemku platit DPH 15 procent, u větších bytů 21 procent. U rodinných domů ale není výklad jasný, údajně by tam měly být dvě sazby, za domek 15 procent a za pozemky s inženýrskými sítěmi 21 procent. Zda to tak bude, nevíme. Nejsme proto schopni ocenit rodinné domy, které máme připravené k prodeji, musíme čekat na výklad, který by se měl objevit v polovině ledna," řekl Kunovský.

Zatímco u menších bytů znamená započtení DPH z pozemku zdražení o 30 tisíc až 60 tisíc korun, u větších bytů růst ceny převýší sto tisíc korun a u rodinných domů, kde pozemek tvoří velkou část ceny nemovitosti, půjde o zdražení v řádu několika set tisíc korun.

"V příštím roce připravujeme 1300 až 1500 nových bytů. Jsem optimista a věřím, že lidi se už naučili s krizí žít a že poptávka oproti letošku neklesne," dodal šéf společnosti Central group.

Podle odhadu společnosti Ekospol se letos v Praze, která je v Česku největším rezidenčním trhem, prodá více než 4800 nových bytů, nejvíce za posledních pět let. Už na konci listopadu to bylo 4531 bytů, počet o 13 procent vyšší než za celý loňský rok.

"Všichni developeři budou muset zvednout ceny o daň z pozemků. A každé zdražení poptávku o něco sníží. Přesto věřím, že v příštím roce se v Praze prodá ještě více nových bytů než letos. Rozhodující bude, kolik superlevných bytů, tedy v cenách pod 40 tisíc korun za čtvereční metr, se v nabídkách objeví. Tyto byty poptávku táhnou," připomněl šéf Ekospolu Evžen Korec.

Podle Generálního finančního ředitelství se bude od roku 2014 platit DPH z ceny všech stavebních parcel, kterých se nová budova dotýká.

Pokud půjde o sociální bydlení, bude daň z pozemku 15 procent. U smíšené výstavby se daň vyměří v poměru, v jakém budou rezidenční a komerční plochy situovány v objektu. Za byty do 120 čtverečních metrů bude daň 15 procent, za komerční plochy a větší byty 21 procent.

Základní sazba daně se bude platit i za pozemky, na nichž jsou technické sítě pevně spojené se zemí (plynovod, vodovod a podobně). DPH se nebude platit u objektů zkolaudovaných do konce roku 2012, pokud se budou prodávat po více než třech letech od kolaudačního rozhodnutí. Objekty zkolaudované po lednu 2013 se budou moci prodat bez daně až po pěti letech od vydání kolaudačního rozhodnutí.