Kupujete byt? Pár rad, jak nenaletět...

(Pražský deník; 4. 12. 2014)

Uplynulo půl roku a na trh se dostává druhá kniha, která se věnuje oblasti bydlení a druhá kniha, která má stejného spoluautora. Jejím Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol. A radí to, co by od developera málokdo čekal. Totiž jak nenaletět developerům! 

První kniha, která přišla na trh před půl rokem, nese název Co je v domě, není pro mě a věnuje se tématům, které by měl znát každý, kdo vlastní byt na investici. Kniha byla vydána v pětitisícovém nákladu a podle Evžena Korce se už prodalo přes čtyři tisíce kusů. "Proto připravujeme po Novém roce dotisk," říká Evžen Korec. I druhá kniha pochází z jeho branže. Je zaměřena na otázky koupě nového bytu. Nese název Koupě bytu pod lupou aneb Jak úspěšně vybrat, financovat a koupit byt. O knize jsme si povídali právě s Evženem Korcem. 

- Proč kniha vznikla? 

S tou myšlenkou jsem si chvíli pohrával, ale najednou to přišlo a bylo to za půl roku venku. Nebylo to tak, že jsem měl knihu v šuplíku a čekal na vhodný okamžik. Myšlenkou bylo, abychom popsali kupujícímu triky, které developeři vytvářejí a praktikují. A které se běžný klient nedozví. 

- Odvážná a zajímavá myšlenka. Napadá mne, že vlastně jste sám proti sobě… 

…počkejte, jak sám proti sobě? To rozhodně ne! 

- Že byste vy nepoužívali triky? 

To bych musel být blázen, abych psal knihu o tricích developerů a sám je používal. To bych si řádně řezal pod sebou větev. To, že tahle kniha vznikla, je jen a jen důkazem toho, že máme pořádně zameteno před vlastním prahem. Jinak bych si tohle netroufl. 

- Zatímco první knihu s vámi sepsal Milan Jankovský, spoluautorem té druhé je Lukáš Kovanda. Proč tato změna? 

Každý z obou chlapů je odborníkem. Obě jsou ale jiné, proto jiný spoluautor. Lukáš má mnohaletou novinářskou praxi z Lidových novin, Hospodářských novin, Týdne i Profitu, je ekonomickým odborníkem. 

- Jak je kniha koncipována? 

Je tu systém jasných otázek, které směřují k jádru věci. V knize jsou nejpodstatnější otázky, na které by měl kupující při koupi bytu myslet. Ale bohužel ho mnohdy ani nenapadnou. 

- Například? 

Například? Třeba zkontrolovat si, zda developer vlastní pozemek. Tohle většinu lidí nenapadne a jednou z toho může být velký problém. Nebo třeba malý velký trik s kotelnou. Řada developerů řeší kotelnu tak, že ji postaví jiná firma, developer nic neplatí, ale zavazuje klienty k odběru tepla. I tohle může být problém. 

- Jak jste přicházel na jednotlivé otázky? 

Ono je to v podstatě jednoduché. Uvnitř firmy máme zpracovaný velice podrobný kontrolní systém. A z plánu jsme vybrali ty z hlediska klienta nejpodstatnější. Na několika stranách najdete tu jednoduchý návod, co je nutno si zkontrolovat. 

- Dovedete třeba pochopit některé developerské triky? 

Dovedu, nedovedu, prostě se dělají, ale my je neděláme. Samozřejmě, že to nechápu. 

- Zopakuji ještě jednou: Tak trochu si pletete bič na sebe, že? 

Ale kdepak. Jen ať si i nás podle této knihy každý zkontroluje. Jsem si jistý kvalitou a nic před nikým neskrýváme. Nemám se za co stydět. 

- Neobáváte se reakce jiných majitelů developerských firem, až se potkáte? Co vám asi tak řeknou, když odhalujete triky v jejich branži? 

Je asi pravdou, že nás, nebo přímo řeknu mne, někdo nebude mít úplně rád. Ale to bude asi ten, který tyto triky pravděpodobně dělá. 

- Kolik kniha stojí a kde ji lze koupit? 

Lze ji koupit za 95 korun a bude ke koupi v knihkupectvích a také v prodejnách Siko a v sídle společnosti Ekospol.