Evžen Korec, Ekospol: trh poroste tempem 10 % ročně

(Stavební fórum; 4.12.2014)

Pražský trh bytových novostaveb je podle našich odhadů v nejbližších letech schopen vykazovat zdravý růst kolem 10 % ročně – tak vidí nejbližší budoucnost Evžen Korec, majitel a ředitel developerské společnosti Ekospol, jednoho z největších hráčů pražského rezidenčního developmentu. Současně ale šéf Ekospolu upozorňuje na slabá místa hospodářského rozvoje – vidí je především v unijní regulaci a špatné domácí legislativě.

Zdá se, že prodej bytových novostaveb v Praze letos dosáhne historicky nejvyšší úrovně. Jak je na tom Ekospol – také láme rekordy?

Je to tak. Loni se v Praze prodalo 5 000 bytů, v tomto roce to pravděpodobně bude 5 500 jednotek. To převýší i nejvyšší předkrizovou úroveň 5 300 bytů. Ekospol je na tom podobně. Zatím jsme v jednom roce prodali maximálně 650, letos to bude ovšem nejméně 700 bytů. Mám z toho pochopitelně radost, stejně jako z toho, že Ekospol měl za první tři čtvrtletí největší podíl na trhu – měřeno počtem prodaných bytů.

Pocítili jste vůbec krizi, respektive recesi, v segmentu „low-cost“ možná ani nebyla?

Ale ano, počínaje lety 2008 – 2009 jsme i my měli potíže s odbytem, a to těch dražších, tedy dispozičně větších bytů. Proto jsme je různě upravovali, abychom jejich cenu mohli snížit.

Obrat vám v posledních letech stoupá – zvyšují se i vaše zisky?

Ano, zisk nám také roste, ale zisk z každého prodaného bytu zůstává přibližně stejný. My máme projekty nastavené na ziskovost mezi 10 – 15 %, někde je to méně, někde více. To je relativně nízká rentabilita, pro leckterou developerskou firmu by to nejspíš bylo málo, nicméně my to doháníme větším objemem prodeje. A souběžně s tím, jak roste náš obrat, zvyšují se i zisky. Je možná na místě ještě poznamenat a dodat, že žádný náš projekt nebyl ztrátový a Ekospol za celou dobu své existence nikdy nebyl ve ztrátě.

Více se dočtete na serveru Stavební fórum