Evžen Korec: Propad českého stavebnictví výrazně zrychlil

České stavebnictví se výrazně potýká s dopady koronavirové krize a několikatýdenního stopnutí celé ekonomiky. Také v červnu stavební produkce pokračovala v propadu, když podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 11,5 procenta. V květnu přitom sektor klesl o 7,6 procenta a v dubnu o 4,6 procenta. Propad stavebnictví se tak prohlubuje. Stejně jako v květnu krize podle ČSÚ nejvíce dopadla na malé firmy a živnostníky. Celé druhé čtvrtletí bylo v porovnání s prvním kvartálem roku o 6,5 procenta nižší, meziročně pokleslo o 8,1 procenta.

Nižší byla v červnu produkce pozemního i inženýrského stavitelství. Méně se stavěly také byty. V červnu stavební firmy zahájily v celé ČR stavbu 2744 bytů, což představuje meziroční pokles o 3,7 procenta. Počet dokončených bytů se v červnu propadl o 19,3 procenta na 2460 bytů.

Například v Praze se v červnu začalo v rámci nových projektů stavět jen 134 nových bytů, od začátku rok jich tak bylo 2553. Výrazněji se stavební firmy činily ve Středočeském kraji, kde v letošním šestém měsíci začali stavět 469 nových bytů. Celkem tak jen letos začalo vyrůstat ve středních Čechách už 2719 nových bytů. Většina z nich připadá na rodinné domy. To tento region vrátilo na první příčku bytové výstavby před hlavní město. Na třetím místě je se 2298 zahájenými byty Jihomoravský kraj. Kromě Prahy vzniká v ostatních krajích většina nových bytů v rodinných domech.

Více čtěte zde:

https://www.nejbusiness.cz/nazory/2020-08-07-evzen-korec-propad-ceskeho-stavebnictvi-vyrazne-zrychlil