Evzen Korec, Ekospol: Od přípravy k realizaci projektu je v Praze hodně daleko

Evžen Korec, spiritus agens společnosti Ekospol, považuje současné poměry na pražském bytovém trhu za abnormální a stav výstavby za doslova tragický. On a jeho firma nicméně i loni realizovali významné projekty – zejména byl dokončen projekt Panorama Kyje s celkem tisíc byty – a plány do budoucna mají stejně velkorysé.

Kde je dnes pražský rezidenční trh? Je to trochu zvláštní situace …

Pokud vezmu do úvahy základní parametry, které určují stav trhu, tedy poptávku a nabídku, pak je to situace opravdu zvláštní. Poptávka je větší než nabídka, což je vlastně paradox – v tržní ekonomice taková situace nemá vůbec místo, to bylo typické pro socialistické, tedy centrálně plánované hospodářství. Bohužel s tím musíme počítat i v nejbližší budoucnosti. Ona ta poptávka sice trochu zeslábne, ceny jsou vlastně už pro většinu lidí nedostupné a získat hypotéku bude také obtížnější, ale současně se stále méně projektů realizuje. Takže ten rozdíl mezi stranou nabídky a stranou poptávky bude přetrvávat.

Já tomu rozumím. Ale kdybych byl například komunální politik, asi bych namítl: co si pořád ti developeři stěžují, vždyť třeba Ekospol teď dokončil tisícovku bytů a chystá další tisíce a pro ostatní platí totéž. Vždyť snad není týden, aby nějaký developer neohlašoval nějaký velký projekt …

Ono je třeba rozlišit mezi záměrem, přípravou projektu, jeho schválením a samozřejmě konečně i realizací. To, co se obvykle prezentuje, je právě jen ten záměr – a od tohoto okamžiku do dokončení projektu uplyne opravdu dlouhá doba. Mezi začátkem příprav a stavebním povolením je obvykle pět let a leckdy i více. To je doslova tragické, třeba v Německu všechny povolovací procesy zaberou nejvýše rok.

Celý rozhovor čtěte zde:

http://www.stavebni-forum.cz/cs/evzen-korec-ekospol-od-pripravy-k-realizaci-projektu-je-v-praze-hodne-daleko/