E. Korec, T. Pardubický a J. Řežáb o novele SZ, ekonomice a politice

V tuto chvíli jsou výsledky letošních voleb do parlamentu už známy – a úvahy o tom, co se změní s příchodem nové vlády, dostanou přece jen konkrétnější dimenze. Otázkou je, zda-li s novou vládnoucí garniturou přijdou ty změny, po kterých volají developeři a vlastně celý realitní sektor. Tedy především změna postoje veřejnosti a příslušných institucí a orgánů k výstavbě. Jak nejbližší budoucnost vidí trio pražských šéfů developerských společnosti, se dočtete v naší malé anketě.

Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL

Pražský rezidenční trh má dnes různé problémy. Jak dopadly na vás, jaké budou – odhadem – hospodářské výsledky vaší firmy za rok 2017?

Letošní rok tržby EKOSPOLU dosáhnou 1,1 miliardy korun a zisk bude 250 milionů korun. Tržby společnosti se v posledních letech pohybují kolem hranice jedné miliardy korun a zisk se pohybuje kolem 200 milionů korun. Tato čísla chceme udržet i v příštím roce.

Leckdo míní, že lhůty povolovacích řízení se zkrátí díky novele stavebního zákona. Váš názor?

Schválení novely vnímám velmi pozitivně. Je výborné, že novela přišla, jen měla být schválena před deseti lety, ne-li dříve. V případě, že k ní stavební úřady přistoupí tak, jak autoři novely předpokládali, tak to zcela jistě umožní zkrácení celého procesu. Bude záležet na tom, zda budou stavební úřady dodržovat lhůty a využívat to, co novela umožňuje – tedy sloučené řízení. Pokud se však rozhodnou řízení bojkotovat a zdržovat, tak jim v tom ani současná novela nezabrání. Lhůty v zákoně jsou jedna věc, druhou pak je jejich dodržování. Opakovaně se setkáváme s tím, že stavební úřady správní lhůty nedodržují a rozhodnutí běžně vydávají i dlouho po vypršení všech termínů. Pokud se tedy nezmění tento přístup úředníků, tak ani nový zákon nepomůže. Protože ani on neobsahuje účinné sankce za porušování termínů pro rozhodnutí.

Více čtěte zde:

http://www.stavebni-forum.cz/cs/e-korec-t-pardubicky-a-j-rezab-o-novele-sz-ekonomice-a-politice/