Český stavební zákon stagnuje. Levné řešení mohou představovat mobilní domy

Trend alternativního bydlení může představovat východisko z nesnází se sháněním hypotéky nebo stavebního povolení. Nemovitosti jsou v Česku stále rekordně drahé a vyřízení staveb trvá dlouho. Trhem zároveň otřásají nové zákony, rozhodnutí centrální banky, ale i přísnější ekologické normy. Tématu se věnoval pořad Byznys ČT24.

Ačkoliv se stavba vlastního domu kvůli nové ekologické směrnici od ledna prodražila, novela stavebního zákona stále chybí. Vláda zákon přitom intenzivně řeší, v současné době probíhá jeho připomínkování.

„Vláda by jej mohla mít na stole ke schválení zhruba v červnu. Platnosti zákona bychom chtěli dosáhnout v roce 2021. Jeho účinnost bude nabíhat postupně až do července roku 2023,“ komentuje proces ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Legislativní kocourkov je největší slabinou 
S problémy se přitom potýkají nejen zájemci o nový příbytek, ale i ti, kteří si ten svůj plánují postavit. Česko se totiž v rychlosti stavebního povolení řadí na 157. příčku z celkem 190 zemí. Vyplývá to z průzkumu Světové banky. Podobně si vedlo například Pobřeží slonoviny, Kamerun, Argentina nebo Kosovo.

„Největší slabinou na trhu s bydlením je legislativní kocourkov, Česko má pomalý systém na schvalování staveb. Pokud jde o bytový projekt, je nutné získat více než padesát razítek příslušných orgánů. Žádost se projednává pět let, někdy i deset let. Ve vyspělé zemi by to měl být maximálně rok,“ tvrdí ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Více čtěte zde:

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3055030-cesky-stavebni-zakon-stagnuje-levne-reseni-mohou-predstavovat-mobilni-domy