Online pohovor ušetří čas, zbytečné chyby ale mohou uchazeče potopit. Na co si dát pozor?

Moderní technologie změnily spoustu oblastí lidského života. Mnohé udělaly jednoduššími, jiné naopak zkomplikovaly. Zásadní proměnu prodělala mezilidská komunikace, která se v posledních letech výrazně zrychlila a zjednodušila. Na druhou stranu z ní často vymizel přímý kontakt s druhým člověkem. Vystačíme si jen se studenou obrazovkou mobilu, tabletu či počítače. Této změny využil i nábor zaměstnanců, kde se hlavně od koronavirové pandemie stále více využívá možnost pořádat pohovory s uchazeči na dálku. Šetří to čas oběma stranám, na druhou stranu to má i svá úskalí.

Online pohovory jsou už v současnosti běžnou součástí přijímacího řízení. Není divu, jsou časově méně náročné a flexibilnější. Zájemcům šetří čas na cestování do žádané firmy a umožňují jim jednoduší domluvu na termínu. Výhodou je také to, že se k němu lze připojit prakticky odkudkoliv. Možnost zůstat v domácím či jiném známém prostředí uvítají hlavně nervózní lidé, kteří se díky tomu mohou cítít více uvolnění. Působí pak bezprostředněji, což znamená plusové body.

Online pohovor je formální záležitostí, takže je nezbytné vhodně se obléci. A to včetně kalhot. Lidé často dbají na dobrý vzhled a upravenost pouze u horní části těla, kterou lze vidět na kameře. Mylně se domnívají, že mohou opomenout zbytek. Může se stát, že v rámci pohovoru budete muset vstát a pro něco zajít. Není úplně vhodné, aby personalista na druhé straně kamery v takovém případě spatřil například pestrobarevné trenky s růžovými slony či díky takřka neviditelnému spodnímu prádlu prakticky holý zadek. Sice to může pomoci prolomit ledy, nicméně hlavně u formálněji zaměřených pozic to uchazeči uškodí.

Kromě vhodného oblečení by neměl uchazeč podcenit ani technickou přípravu. Na prvním místě je zvolit klidné místo s co nejméně rušivými vlivy. Hluk z ulice nebo probíhající rekonstrukce u sousedů výrazně zhorší srozumitelnost a povedou k tomu, že vám druhá strana nebude rozumět. Také prostředí by mělo být reprezentativní, protože i to o uchazeči hodně řekne. Například neuklizený pokoj v pozadí či nevhodně vyzdobená stěna kladné body uchazeči nepřinesou.

Zájemce o práci by měl s dostatečným předstihem zkontrolovat funkčnost odkazu, na kterém bude online rozhovor probíhat. Stejně tak zkontrolovat funkčnost připojení k internetu i příslušenství, tedy webové kamery, reproduktorů a mikrofonu. Podcenit by neměl ani nabíjení, případně dostatečný stav baterie, aby se zařízení předčasně nevypnulo. Není od věci předem se podívat, jak na webové kameře vypadám, a podle toho zvolit správné místo, kam se dívat. Velmi často se stává, že uchazeč sleduje klávesnici a my pak vidíme jen jeho řídnoucí vlasy. V případě online pohovoru je nejlepší, když se dívá přímo do kamery. Důležité je i správné osvětlení, aby se uchazeč neztrácel ve tmě nebo naopak příliš ostrém světle.


Podívejte se na aktuální nabídku

volných pozic v EKOSPOLU