Tisková zpráva: V Praze se vloni prodalo nejvíce nových bytů o dispozici 2+kk. Zájemci si jich koupili celkem 2249, o 10,6 procenta více než v roce 2013

11. 02. 2015, Praha – Nové byty 2+kk zůstaly v loňském roce nejvíce poptávanou i prodávanou dispozicí v Praze. Developeři prodali celkem 2249 těchto bytů, což bylo o 10,6 procenta více, než v roce 2013. Na celkových prodejních číslech se byty 2+kk podílely 37,8 procenty. Další hojně poptávanou dispozicí byly byty 3+kk (27,6 %) a 1+kk (21,7 %). Nejvíce nových bytů se loni prodalo na území Prahy 9, za níž následovala Praha 10, Praha 5 a Praha 4. Vyplývá to ze společných dat společností EKOSPOL, Trigema a Skanska Reality, které na jaře loňského roku spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze.

Za celý loňský rok prodali všichni developeři v Praze celkem 5950 nových bytů, což bylo meziročně o 935 bytů více. Prodeje nových bytů v Praze tak poprvé překonaly předkrizový rok 2007, v němž se v české metropoli prodalo 5356 bytů.

Prodej nových bytů v Praze v roce 2014 (dle dispozic)

„Loňský rok považujeme za mimořádně úspěšný. Čísla o prodejích jsou důkazem toho, že česká ekonomika konečně roste a přibývá lidí, kteří se nebojí pořídit si vlastní bydlení. Za růstem počtu prodaných bytů v Praze stojí i rekordně levné hypotéky a neustále doplňovaná nabídka takzvaných superlevných bytů,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je největším stavitelem bytů v České republice a loni vytvořila český rekord, když za měsíc prodala 250 bytů. „Rovněž není náhodou, že nejvíce bytů se prodává v Praze 9, 10 či 5. Je to fenomén již několika posledních let, kdy se poptávka stahuje do lokalit, v nichž nabízejí developeři velké projekty se stovkami superlevných bytů. Ceny těchto bytů jsou pak výrazně nižší, než činí celopražský průměr. EKOSPOL v těchto pražských čtvrtích nabídl či stále nabízí byty s nejlepším poměrem ceny a kvality v projektech jako je Panorama Kyje, Nové Měcholupy, Výhledy Barrandov či Slunečné terasy Řeporyje. Všechny dřívější etapy v těchto projektech byly vyprodány dlouhou dobu před dokončením a vysokou vyprodanost – mnohdy ještě před samotným zahájením výstavby - mají i aktuálně nabízené nové etapy,“ dodává Korec.