Rozhovor: Jak se bude rozrůstat Praha a jak se mění trh s byty?

Generální ředitel EKOSPOLU Evžen Korec poskytl magazínu Roklen24 exkluzivní interview, kde přiblížil své názory na trendy a vývoj v oblasti developmentu. Mimo jiné se například zmiňuje o tom, jak se od dob tzv. sametové revoluce změnil lokální rezidenční trh v Česku. Zatímco v 90. letech byl trh nenasycený a prodávalo se zde cokoliv v jakékoliv kvalitě, dnes je svojí úrovní plně srovnatelný se západem. Ekonomická krize pak působila jako očistný mechanismus a na trhu zůstali jen ti hráči, kteří mají opravdu konkurenceschopnou nabídku.

Evžen Korec je také přesvědčen, že Praha se bude rozrůstat na západ a například v Roztokách by mohla vzniknout v budoucnu další městská část české metropole. I proto Ekospol v této lokalitě nakoupil pozemky. Naopak upadá trend satelitů 10-20 km za Prahou, které byly populární v 90. letech, ale chybí zde potřebná infrastruktura a služby. Právě to jsou základní požadavky na úspěšnost developerského projektu, a proto i Ekospol klade důraz právě na dobrou lokalitu a dopravní dostupnost u svých projektů.

Evžen Korec také potvrdil, že poptávka po bytech v současnosti roste, zejména díky levným hypotékám, rostoucí ekonomice a celkovému optimismu. Řada lidí kupuje byt jako investiční příležitost. Investice do bytu je totiž nejlepší možná, ale byt musí splňovat kritéria dobré pronajímatelnosti (což znamená dobrou lokalitu s dostupností). Mělo by jít o menší byt, postavený ve velmi dobré kvalitě. Cena bytu může být maximálně dvacetinásobek ročního nájemného. Právě takové byty jsou pro pronájem nejzajímavější.

Více na toto téma se dozvíte v rozhovoru, který přinášíme níže.