Komentář: Okysličená krev českého stavebnictví

Komentář Evžena Korce k výročí 20 let hypoték na českém trhu

Tuzemské bankovnictví si v letošním roce připomíná 20 let od začátku poskytování hypotečních úvěrů v novodobé historii České republiky. Kořeny hypoték však sahají do mnohem starší historie.

První bankou, která na českém území poskytovala hypotéky, byla Hypoteční banka Království českého, jenž zahájila svou činnost 16. ledna 1865. Po okupaci českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava byl sektor hypotečního bankovnictví prakticky zlikvidován a vývoj této oblasti bankovnictví byl po druhé světové válce násilně přerušen na více než padesát let. Po pádu komunismu bylo hypoteční bankovnictví formálně obnoveno v roce 1990, ale kvůli nefunkčnímu kapitálovému trhu a velice omezenému právnímu zázemí byly první hypoteční úvěry poskytnuty až v roce 1995. 

„Dnes jsou hypotéky klíčovým nástrojem při financování vlastního bydlení. A umocňuje to navíc ještě skutečnost, že v současné době jsou úroky u hypoték nejnižší v novodobé historii. V době, kdy se stavebnictví teprve pomalu vzpamatovává z následků ekonomické krize, jsou levné hypotéky doslova okysličenou krví českého stavebnictví. Například díky nim a velké nabídce takzvaných superlevných bytů se loni v Praze prodalo 5950 nových bytů, což bylo nejvíce od předkrizového roku 2007,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL.

Když se před dvaceti lety opět začaly hypotéky v České republice poskytovat, pohybovala se úroková sazba u jednotlivých bank mezi 11 až 12 procenty. V závěru loňského roku to přitom bylo již 2,44 procenta. Podle údajů Hypoteční banky loni banky v České republice poskytly hypotéky za 144 miliard korun, což byl druhý nejvyšší výsledek v historii.

„Současnou výši úrokových sazeb významně ovlivňuje souboj řady bank, které se snaží získat vyšší tržní podíl. Banky navíc mají velké množství volných peněz a bojují proto o každého zákazníka. Tato situace ještě nejspíš nějakou dobu potrvá. Vedle klientů bank z ní samozřejmě budou těžit i developeři, protože nízké úroky a lepšící se ekonomická situace bude lidi více motivovat k pořízení vlastního bydlení,“ uzavírá Evžen Korec.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.