Stát splétá bič na výstavbu nových rodinných domů. Od Nového roku zdraží stavební parcely kvůli uvalení DPH na ně o stovky tisíc korun!

TISKOVÁ ZPRÁVA, 19.08.2014

Sladký sen o výstavbě vlastního rodinného domu od příštího roku pořádně zhořkne. Ministerstvo financí totiž hodlá od příštího roku uvalit daň z přidané hodnoty (DPH) na stavební parcely, ke kterým jsou přivedeny inženýrské sítě. Tyto parcely jsou dosud od DPH osvobozeny. Po Novém roce tak jejich ceny vyskočí o mnoho set tisíc korun.

Z materiálu, který ministerstvo financí rozeslalo do připomínkového řízení a v nejbližší době jej dostanou na stůl i ministři, vyplývá, že stát hodlá s účinností od 1. ledna příštího roku uvalit minimálně 15procentní daň z přidané hodnoty na stavební parcely, na kterých žádná stavba není, to znamená tedy i na pozemky k hranici kterých budou přivedeny inženýrské sítě. Toto opatření citelně ochromí či téměř zastaví výstavbu nových domů v celé zemi. Například v Praze, kde se průměrná cena parcely pohybuje mezi čtyřmi a pěti miliony korun, dojde tak k jejich zdražení nejméně o 600 až 750 tisíc korun. V případě, že na parcely bude uvalena základní sazba DPH ve výši 21 procent, zvýší se jejich cena o 840 tisíc až 1,05 milionu korun.

„Tuzemské stavebnictví se již několik let zmítá ve smrtelných křečích a stát mu místo úlevy a podpory ještě více utahuje pomyslnou smyčku kolem kroku. Toto je postupná likvidace posledních zbytků tvořivých sil v odvětví, které tímto fakticky zamrzne,“ bije na poplach se Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem tuzemského developerského trhu a za první pololetí letošního roku v Praze prodala nejvíce nových bytů. 

„V závěru loňského roku stát podobně uvalil daň na pozemky pod bytovými domy, které od letošního roku vedlo ke zdražení bytů. Výnos pro státní pokladnu přitom bude velmi nepatrný a ani u DPH z parcel to nebude jiné. Nicméně toto další brutální opatření citelně ochromí výstavbu nových domů v České republice a způsobí stavebnictví další problémy včetně propouštění dělníků ze stavebních firem. Na celou věc je potřeba nahlížet i z pohledu jednotlivých rodin, které si chtěly dům postavit. Původní rozpočet na jeho výstavbu tímto opatřením nepříjemně naroste a velká část lidí pak samotnou stavbu oddálí, nebo si nakonec rozmyslí i její samotnou realizaci,“ dodává Korec.

EKOSPOL prodal za celý rok 2013 v Praze celkem 653 nových bytů, což bylo meziročně o 47,7 procenta více. Tímto výsledkem EKOSPOL dosáhl tržního podílu 13 procent a svedl přímý souboj o čelo trhu s jediným srovnatelně velkým konkurentem. Společnosti meziročně vzrostly výnosy o 63 procent na 735 milionů korun a byly tak druhé nejvyšší v její více než dvacetileté historii. Zisk před zdaněním meziročně vzrostl o 46 procent a dosáhl úrovně 102 miliony korun. Průměrná mzda ve společnosti činila 56 418 korun měsíčně, čímž EKOSPOL potvrdil svoji pozici nejlépe platící firmy v českém stavebnictví a jednoho z nejštědřejších zaměstnavatelů v České republice vůbec.