Komentář: Ekonomika sice roste, budoucnost je ale nejistá

Komentář k předběžným statistikám o HDP v České republice.

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o 2,3 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procenta. K růstu ekonomiky přispěla zejména odvětví zpracovatelského průmyslu, kde se výrazně dařilo výrobě dopravních prostředků a chemických přípravků. 

„Ekonomika sice rostla, ale její výkon měl akcelerovat mnohem více. Místo toho jsme opět svědky jejího postupného zpomalování. Oproti prvnímu čtvrtletí totiž české hospodářství rostlo o 0,6 procenta pomaleji. Vzhledem k situaci v západní Evropě, na kterou jsme navázáni a jenž prochází stagnací, lze očekávat, že i růst v Česku se bude v dalších měsících zmenšovat. Nezabrání tomu ani poměrně slušný útratový apetit domácností,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL.

„Na růstu ekonomiky se však nepodílejí všechna odvětví rovnoměrně. Máme zde hvězdné premianty, ale i odvětví, která na tom stále nejsou dobře a potřebují doping. To je třeba příklad stavebnictví, které na úroveň z roku 2008 stále ztrácí téměř 25 procent a od té doby byly ze stavebních firem propuštěny desetitisíce lidí. Od většího otřesu odvětví ochránila pouze letošní mírná zima. Nicméně pokud po Novém roce udeří silné mrazy a napadne hodně sněhu, odvětví se takřka zastaví a místo dohánění předkrizové úrovně opět budeme svědky jeho poklesu,“ uzavírá Evžen Korec.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL, a. s.