Komentář: Ano efektivnímu investování, stop likvidačnímu cenovému dumpingu!

Komentář Evžena Korce k analýze o cenových úsporách při uzavírání tendrů na stavební práce 

Stát letos na stavebních projektových pracích ušetřil oproti původním předpokladům až čtvrtinu plánovaných nákladů. Na samotných stavebních zakázkách ušetřili zadavatelé v průměru 19 procent. Data vyplývají z analýzy společností CEEC Research, Ness a Komory administrátorů veřejných zakázek. Podle analýzy tak krajské či městské pokladny ušetřily už 100 milionů korun.

„Ačkoliv jsem v podnikání velkým zastáncem optimalizace a maximální efektivity vynakládaných prostředků, musím nad těmito čísly varovně zvednout prst a apelovat na návrat zdravého rozumu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL. „Ono sice hezky vypadá, když veřejné instituce ušetří na projektech či samotných stavbách. Nicméně děje se tak za cenu toho, že firmy se jim podbízejí doslova za dumpingové ceny, které jsou často za hranicí jejich nákladů. Těmito cenami se perou o zakázky, aby alespoň urvaly trochu práce pro své lidi, které by jinak musely propustit. Ekonomický tlak je však neúprosný a nakonec se projeví například v nižší kvalitě odevzdaného díla. Tento krátkozraký tlak na nízké ceny se potom zadavatelům zle vymstí,“ dodává Korec.

„Stavebnictví se stále nevymanilo z těžkého pokrizového propadu. Ačkoliv ten se letos konečně zastavil a odvětví mírně rostlo, stále se nachází nějakých 30 procent pod úrovní před nástupem krize. Firmy se stále perou o zakázky, škrtí každou korunu nákladů a nezřídka sahají k propouštění. Stát a veřejné instituce by naopak měly stavebnictví povzbudit svými investicemi do staveb. Jedině tudy vede cesta k záchraně odvětví. Neříkám, že by měl stát plýtvat veřejnými penězi, nicméně za požadovanou práci by měl nabízet i důstojné finanční ohodnocení včetně přiměřené a akceptovatelného zisku pro zhotovitelské firmy,“ uzavírá Evžen Korec.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a.s.