Komentář: Česká ekonomika: pomalejší růst, ale přece jen růst!

Komentář Evžena Korce k aktuálním datům o HDP v České republice

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně o 1,3 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 procenta. Za celý rok 2014 se HDP zvýšil o 2,0 procenta.

„Aktuální data sice nejsou tak hvězdná, jak někteří analytici očekávali, ale pozitivní je, že se česká ekonomika konečně vymanila z recese a roste. Z mrákot se konečně probralo i stavebnictví, které loni vzrostlo o 2,3 procenta. Přesto na předkrizovou úroveň stále ztrácí 22 procent. Pražský bytový trh loni poprvé překonal úroveň před nástupem ekonomické krize, když se prodalo 5950 nových bytů. I zde byl znát dopad lepšící se ekonomiky a především rekordně levných hypoték či obrovské nabídky takzvaných superlevných bytů,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, lídra bytové výstavby v České republice.

„Ze statistických dat zároveň vyplývá, že v loňském roce česká ekonomika rostla rychleji než například hospodářství Francie či Německa. Česká republika tak opět začala dohánět západní bohaté státy. Ale ta propast je tak vysoká, že například k reálné konvergenci české ekonomiky s německou v příštích mnoha letech zcela určitě nedojde,“ dodává Evžen Korec.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a.s.