Generální ředitel Ekospolu v rozhovoru portálu newstream.cz

Ještě před dvěma roky platilo, že co se postavilo, to se prodalo. Situace se dramaticky změnila, říká Evžen Korec, jeden z prvních českých developerů, který začal v Praze stavět byty před třiceti lety. Za tu dobu jich na trh dal tisíce.

Stavební zákon | Korec | Hospodářské noviny

Dostáváme se do stavu, kdy je podstatnější byty vůbec prodat než jenom projekt postavit, říká Evžen Korec, majitel developerské společnosti Ekospol. Ta již postavila a na pražský trh uvedla několik desítek tisíc bytů.

„Nyní připravujeme sedmnáct projektů, v nichž bude více než sedm tisíc bytů,“ říká Korec. Když bych to bral podle aktuální tržní ceny, jde o více než 35 miliard korun, říká muž, který stál u zrodu české developerské výstavby. „První projekt, kde zahájíme prodej patrně již v lednu, je v Újezdě na Lesy.“

Korec si ovšem uvědomuje složitost dění na realitním trhu. Tedy fakt, že jsou nyní hypotéky velmi nákladné a mnoho lidí na ně nedosáhne. A také, že cena bytů je nyní v Praze, kde se jeho Ekospol pohybuje, možná až příliš vysoko. Takže své plány podle toho uzpůsobuje.

„Musíme mít adekvátní předprodanost, abychom mohli ten který projekt spustit,“ říká generální ředitel Ekospolu.

Mezi řádky je možné z debaty s Korcem vyčíst, že developeři vnímají, že se nyní nacházíme v obtížných časech. A proto firmy trochu vyčkávají. Nechtějí, aby cena bytů klesla.

Stavitelé bytů víc než kdy dříve sledují, za jaké ceny vypustí byty na trh. A z druhé strany vyčkávají, za jaké peníze jsou schopni je vůbec postavit.

Do nájemního bydlení, které některé stavitelské firmy nyní volí jako novou módní variantu, se však konzervativní šéf Ekospolu nechce pouštět. „Peníze potřebujeme investovat do nové výstavby,“ říká Korec.

PODCAST: Oživení na realitním trhu bude trvat rok, říká Evžen Korec. Za poslední čtvrtletí se prodalo jenom čtyři sta bytů

Podcast si můžete poslechnout na www.newstream.cz/reality/podcast-oziveni-na-realitnim-trhu-bude-trvat-rok-rika-evzen-korec-za-posledni-ctvrtleti-se-prodalo-jenom-ctyri-sta-bytu

Článek najdete na www.newstream.cz/reality/evzen-korec-mame-pripravenou-vystavbu-tisicu-novych-bytu-ale-jeste-uvidime

Podívejte se také na
aktuální nabídku bytů od Ekospolu