Daň z nabytí nemovitosti je překážkou bytové výstavby, měla by se zrušit

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky v úterý 29. září zamítla v prvním čtení poslanecký návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Tato daň ve výši čtyř procent ze základu daně se platí v České republice od 1. ledna 2014 (předtím zde platila daň z převodu nemovitostí) a byla přijata jako zákonné opatření Senátu v závěru roku 2013. V současné době se však v legislativním procesu stále nachází i novela tohoto zákona, podle níž by se plátcem daně z nabytí nemovitosti nově stal kupující (dosud je plátcem prodávající, kupující je ručitel). Původně tato novela měla vstoupit v platnost od 1. ledna 2016, podle aktuálního stavu však vstoupí v účinnost nejspíš až od 1. dubna 2016.

 

„Samotná existence této daně v české daňové soustavě je zbytečnou překážkou bytové výstavbě v zemi, protože zvyšuje ceny stavebních parcel a bytů. Otázkou je, zda výnos z této daně po odečtení všech nákladů na výběr a zprávu má pro stát významný efekt,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice.

 Stejně negativně se Evžen Korec vyjádřil i k připravované změně plátce této daně. „Je to další případ českého legislativního Kocourkova, kdy se tu zcela nesystematicky mění daňové zákony. Změna osoby plátce této daně je zásah do stávajících smluv a právního prostředí. V předkupních smlouvách (smlouvách o kupních smlouvách budoucích) u pozemků, které se mnohdy uzavírají i na mnoho let dopředu, se totiž uvádí konkrétní cena a předpokládá se, že daň z nabytí nemovitých věcí bude platit prodávající. Nově tak hrozí, že kvůli změně plátce daně – a při zachování současného znění předkupních smluv - dojde k prodražení pozemků o 4 procenta, která jsou sazbou daně. Toto zdražení budou muset developeři promítnout i v cenách nových bytů. Odhaduji, že to může způsobit nárůst cen nových bytů i v řádu desítek tisíc korun,“ uzavírá Evžen Korec.