Inflace v Česku sice klesla, ale náklady na bydlení stále rostou

Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na rovná dvě procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně než v lednu. Inflace je tak nejnižší od prosince 2018. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Aktuální data o vývoji inflace ukazují, že by mohly zlevnit i hypotéky. Jejich osud však mají v rukou centrální bankéři.
Podle statistiků za zpomalení meziročního cenového růstu může hlavně vývoj cen potravin, nealkoholických i alkoholických nápojů a tabáku. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v únoru meziročně vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 5,2 procenta.

Náklady vlastnického bydlení v únoru meziročně vzrostly o rovné jedno procento. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,8 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 4,8 %), vodného (+ 10,9 %), stočného (+ 10,5 %), elektřiny (+ 13,1 %) a tepla a teplé vody (+ 3,5 %).

Naopak ceny zemního plynu klesly 5,5 procenta a tuhých paliv o 3,7 procenta. Náklady na bydlení i energie tak stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem. Pozitivně na snižování inflace působí ceny potravin, u kterých v únoru došlo k prohloubení cenového poklesu.

Více čtěte zde:

https://faei.cz/inflace-v-cesku-sice-klesla-ale-naklady-na-bydleni-stale-rostou