Topná sezona je tu: Čistý kotel může ušetřit až třicet procent nákladů

Ručička teploměru v posledních dnech klesá, a to i doma. Nicméně kvůli vysokým cenám energie nejedna domácnost oddaluje rozhodnutí, kdy pod kotlem zapálit, aby na topení ušetřila. Řadu nápadů přináší třeba interaktivní web Šetřím.cz. Jenže ušetřit lze i servisem topné soustavy a odborníci potvrzují, že si to lidé začali uvědomovat. Servisní technici teď mají napilno.

„Lidé čištění kotlů dosud šidila. Nyní ale servisní technici vyrážejí místo k instalacím právě k servisu. Zájem je obrovský,“ uvedl znalec a spolupracovník portálu TZB-info, který se na úspory energií zaměřuje, Zdeněk Lyčka.


Přitom včasným a pravidelným servisem topných soustav lze ušetřit nemalé částky. Výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký přiblížil, že zanedbaný kotel na tuhá paliva dokáže jeho účinnost snížit až o třicet procent. „Když kotel pravidelně nečistíte je rozdíl výrazný. Spotřeba se tak tedy může zvýšit až o třicet procent,“ upřesnil.


Topná sezona začala. Strop na ceny bytovkám pomůže jen částečně, tvrdí znalci
Lyčka proto doporučil, aby se kotle na tuhá paliva čistily aspoň čtyřikrát během topné sezony. „Je ale dobré kotel čistit jednou za čtrnáct dní až tři neděle. K tomu není potřeba servisní technik. Je potřeba vyčistit teplosměnné plochy, kde se teplo z tuhých paliv přenáší na vodu. Jak se o kotel starat přitom uvádí každý výrobce k návodu,“ doplnil.

Pravidelný servis pomůže k bezpečí i úsporám
Jiné druhy vytápění tak častý servis nepotřebují. „U plynových kotlů záleží, v jakém prostředí se nacházejí. Když by byl v prašném prostředí, tak se mu bude více zanášet výměník,“ řekl Lyčka s tím, že nejméně zásahů potřebuje elektrický kotel.


Češi se vrhli na krby a kamna: Jsou pořadníky, řemeslníkům docházejí kachle
Kontrola plynového kotle a spalinové cesty by se přitom ze zákona měla provádět jednou za rok. „Pravidelným servisem se zajistí bezpečný chod kotle, delší životnost, spolehlivost a eliminuje se riziko poruch, které by ve finále mohly zákazníka přijít velmi draho, v krajním případě pak mohou být dokonce nebezpečné. Nezanedbatelná i je úspora: pravidelně servisovaný kotel spotřebovává méně plynu a snižuje náklady na vytápění až o 15 procent,“ vysvětlil odborník na úspory z ČEZ Prodej Zdeněk Remr.


Upozorňuje také na povinnost revize spalinových cest, která by se měla rovněž provádět jednou ročně. „Zanesený nebo jinak poškozený komín může mít za následek špatné fungování plynového kotle nebo kotle na tuhá paliva, a tím pádem i vyšší spotřebu energií. Zanesená spalinová cesta může vést dokonce k poruše celého kotle. Nevyplatí se tedy na ní šetřit. Revizi provádí kominík a trvá zhruba hodinu,“ vysvětlil Remr.

Domácnosti ovšem mohou na vytápění ušetřit i pomocí dalších kroků, což ukazuje web Šetřím.cz. Neměly by třeba podceňovat stav radiátorů. „Většinou postačí běžná kontrola, zda neuniká voda a topení těsní. Nejčastějším problémem je, že topení netopí po celé své ploše. Jednou z příčin může být vzduch v trubkách. Ten může způsobit citelné tepelné ztráty. Je tedy nutné uvolnit ventil a vypustit přebytečný vzduch dokud nezačne téct voda,“ poradil mluvčí společnosti Ekospol Filip Sušanka.

Celý článek čtěte zde:

https://www.denik.cz/energie/ceny-energie-cisty-kotel-dokaze-usetrit.html