Záplavy ožebračí majitele domů

Týden, 10.6.2013

Ceny domů a bytů v zátopových oblastech a jejich okolí čeká drsný propad o desítky procent. Kupující o ně ztratí zájem.

Povodně budou řádit i poté, co velká voda opadne. Velké škody pocítí lidé či investoři, kteří budou chtít prodat nemovitost či pozemky nejen v zatopených oblastech, ale také v jejich okolí. Bude se totiž opakovat scénář, který následoval po pětisetleté vodě v roce 2002.

"V místech, kde došlo pouze k zatopení sklepů či lokálnímu rozvodnění, se tehdy ceny nemovitostí propadly o desítky procent. Tentokrát bude situace obdobná," tvrdí Tomáš Kučera, marketingový ředitel realitní společnosti ERA Reality. "Pokud před povodněmi v roce 2002 stál pozemek například milion korun, po záplavě se jeho cena snížila až o 90 procent, tedy na sto tisíc," dodal.

Nejrizikovější jsou místa, kde se záplavy opakovaly a stále tam hrozí, jako jsou například Kralupy nad Vltavou nebo středočeské Zálezlice. Jde o lokality, které ani povodňovými opatřeními nelze před velkou vodou uchránit nebo kde val či zábrany není možné vystavět. "Bude větší tlak na zkoumání, zda prodávaná nemovitost je, nebo není v záplavovém pásmu. To se nepochybně na kupní ceně i prodejnosti odrazí," řekl TÝDNU Tomáš Pacner, předseda představenstva realitní kanceláře Rak.

Do povodňových map se nově zakreslí i místa, která byla postižena velkou vodou letos poprvé. To se může týkat například okolí pražského potoka Botič, z něhož se během záplav stal na pár dní veletok. V jeho bezprostřední blízkosti v Praze 10 – Záběhlicích stojí projekt Zelený Botič o 113 bytech. "Očekáváme, že se prodeje zpomalí," říká vedoucí marketingu Geosan Development Lada Kuncová s tím, že neprodaných bytů je v současnosti asi čtyřicet procent. Ke zlevňování se podle ní developer zatím nechystá.

 

Alespoň na čas se utlumí zájem developerů o výstavbu v lokalitách, kde potenciálně hrozí riziko záplav. "Počkají chvíli, až se zapomene, a pak zase začnou stavět," domnívá se však spolumajitel developera Ekospol Evžen Korec, který dříve také zvažoval výstavbu na ohrožených lokalitách, ale ještě před povodněmi to právě kvůli riziku zamítl.