Přichází čas pro investice do realit

Lidové noviny, 21.6.2013

Situace na domácím trhu s nemovitostmi nebyla dlouho tak příznivá. Úroky u hypoték spadly na historické dno, zatímco ceny domů a bytů stagnují. K mírnému oživení dochází i na trhu komerčních budov. Těžit z toho mohou zájemci o vlastní bydlení i ti, kteří chtějí do nemovitostí investovat.

Tvrzení, že nastává nejvhodnější doba pro pořízení vlastního bydlení, které realitní makléři opakují od začátku roku, se v květnu opět přiblížilo skutečnosti.

Silná konkurence na hypotečním trhu, nízké úrokové sazby České národní banky i pokračující pokles cen na nemovitostním trhu, který trvá od krizového roku 2008, totiž vytvořily na tuzemském trhu s bydlením prostředí, které koupi vlastní nemovitosti nevídaně nahrává.

Však si také lidé v květnu, kdy průměrná výše úroku u nových úvěrů na bydlení klesla pod tři procenta, sjednali přes deset tisíc hypoték. Více jich banky v jednom měsíci uzavřely jen v červnu 2007.

Vedle pořízení vlastního bydlení na splátky nahrává současná konstelace i k investování do nemovitostí s cílem vydělat na pronájmu. Na takovou možnost ostatně upozornila i Česká národní banka ve své nejnovější zprávě o finanční stabilitě.

"Tomuto typu investic v současnosti napomáhá zlevnění hypotečních úvěrů, zvýšená míra úspor domácností související s potřebou zabezpečení se na stáří a relativní nedostatek nájemního bydlení a vnímané podhodnocení cen bytů," uvedli centrální bankéři a dodali, že výnosy z pronájmů jsou ve většině regionů nejvyšší za posledních pět let.

V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly výnosy z pronájmů meziročně o 2,5 procenta.

"Vysoké hodnoty výnosu z pronájmu bytu na jednu stranu naznačují nízké tlaky na další pokles cen nemovitostí, na stranu druhou ještě více otevírají prostor pro spekulační nákupy nemovitostí," uvedla ČNB

Řada lidí této možnosti již delší dobu využívá. Například zákazníci developerské společnosti Ekospol si v loňském roce pořizovali byty jako investici ve 24,1 procenta případů. V předchozím roce podíl činil 10,8 procenta.

Podle České národní banky nehrozí, že by se v nejbližší době vytvořila na nemovitostním trhu bublina. Brání tomu silná propojenost tohoto odvětví s vývojem v hospodářství. A to je v Česku stále v recesi. Další možnost, jak na nemovitostech vydělat, představují nemovitostní fondy.

V Česku působí hned tři a všechny během posledních tří let zhodnotily podílové listy svých klientů o více než pět procent. I proto hlásí, že poptávka po jejich službách roste.

"Objem prodeje podílových listů ČS nemovitostního fondu narostl ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce o 13 procent," řekl LN generální ředitel a předseda představenstva Reico České spořitelny Martin Skalický.

O15 procent letos meziročně narostla i poptávka po podílových listech nemovitostního fondu Realita, který spravuje investiční společnost WMS. Nárůst hlásí i realitní fond Conseq.

Výhodou investování do nemovitostních fondů je podle odborníků relativně stabilní výnos, kterého fondy dosahují především z pronájmů nemovitostí v jejich majetku.

 

Při investicích nad šest měsíců jsou navíc výnosy osvobozeny od daně. Nevýhodou je, že při nákupu nebo prodeji nemovitostí z portfolia fondu může docházet k výkyvům v jeho výkonnosti. Ty mohou přijít i při recesích. Oba vlivy postihly nemovitostní fond ČS, který v roce 2009 utrpěl 14procentní pokles, když musel přecenit portfolio.