Na levnější byty zapomeňte, aspoň tam, kde je práce

Tyto ceny bytů už jsou asi normální, zvykají si realitní makléři, kupci i developeři v Praze, kde ceny rostou. Může za to kupování bytů na investici. V některých regionech však jdou ceny stále dolů podle ekonomiky.

Ceny bytů se ustálily, i když se lidem s běžnými příjmy zdají stále horentní. A tam, kde se ekonomika vzmáhá, už níž nepůjdou.

V Praze se nabízí byt o velikosti 60 až 80 metrů čtverečních v průměru za 3,7 milionu takřka už třetím rokem, jak vyplývá ze statistik webu Reality.iDNES.cz. Jsou to ceny z inzerátů, v praxi mohou být o něco nižší. "Z celorepublikového hlediska jsou nabídkové ceny bez výraznějších změn," srovnává meziroční data Jaroslav Hůrka, manažer projektu Reality.iDNES.cz.

Uklidnění přišlo i na trh s novými byty, kde developeři nabízejí hlavně ty cenově dostupné. "Slevová smršť je už za námi a nabídkové ceny nových bytů se začínají stabilizovat," míní Jana Hrabětová, šéfka portálu Kdechcibydlet.cz, který sleduje nové bytové projekty v celém Česku. Realitní makléř, který prodává i starší byty, s ní souhlasí.

"Ceny obecně spíše stagnují. Dobře se prodávají menší investiční byty a domy na vesnicích do jednoho milionu," říká jednatel realitní společnosti Re/Max Pavel Hassman. Závisí především na lokalitě, zatímco některé byty v panelových domech mohou na ceně stále klesat, jiné lokality jsou tak žádané, že byty na prodej chybějí," uvádí Hassman.

V hlavním městě se nejvíc kupují byty 2+kk do 50 metrů čtverečních v širším centru a v lokalitách s dobrou dopravní dostupností do centra. Dalším nejžádanějším bydlením jsou rodinné byty o ploše do 100 metrů v klidnějších lokalitách s infrastrukturou. "V Praze pozorujeme trend návratu do města na úkor satelitních měst," dodává makléř.

"Největší zájem je tradičně o cihlové byty za rozumnou cenu v pěkném prostředí. Stav bytu není tak rozhodující jako kvalita celého domu," doplňuje Marek Sklenář, šéf realitní společnosti ERA.

Čistka v cenách i u developerů

Desítky developerů během posledních let odešly, neboť banky už nechtěly půjčovat. Tak si například 70 procent pražského trhu dělí čtyři jména: Central Group, Ekospol, Daramis a Finep – ročně stavějí stovky bytů. Další firmy se vrátily k projektům, které rozmrazily, anebo pokračují ve třetích etapách.

"Ti, kdo přežili, už nechtějí být zalezlí v noře, ale žít a počítat s rizikem. Je to návrat k přiměřenému poměru standardu a ceny," použil přirovnání na Realitním kongresu tento týden Miroslav Linhart z poradenské společnosti Deloitte.

A kupce nacházejí, hypoteční úroky jsou na minimu, což ponouklo váhající k pořízení bytu. V hlavním městě se zvedl zájem i o byty na investici.

Podle developerské společnosti Trigema se v roce 2012 za první tři kvartály prodalo 2 691 bytů, letos prodeje stouply na 3 564 bytů. Cena u nových bytů se v Praze stabilizovala kolem 60 tisíc korun za metr čtvereční.

"Většina lidí hledá co nejnižší cenu bytu a nabídka se přizpůsobuje. Výměry nových bytů se zmenšily asi o osm procent a jejich cena až o 12 procent," říká Marcel Soural, šéf Trigemy. Ekospol, jeden ze čtyř hlavních developerů, sází na prodejní cenu níže, kolem 45 tisíc.

V posledních dvou letech rostl zájem o byty na konci roku kvůli růstu DPH v následujícím roce, letos to může být obava z růstu hypotečních úroků.