Byty - Největší zájem je o 2+1 nebo 2+kk, lidé šetří

Zájemci o nové bydlení nejčastěji shánějí byty pro rodiny, ale spokojují se s bydlením o něco menším než před několika lety, aby ušetřili.

Když lidé shánějí bydlení, jsou ochotní kvůli ceně ubrat na metrech, ale trvají na počtu místností – nejčastěji dvou nebo třech pokojích kromě kuchyně, pokud jde o byty pro rodiny. Právě ty jsou podle developerů nejčastěji kupovanou novou nemovitostí. Alespoň dvě místnosti však požadují i lidé žijící single, kteří si v minulosti přitom často vystačili s garsonkou. "Lidé chtějí alespoň 2+kk nebo 2+1, protože i když to pro větší rodinu není ideální, s malým dítětem nebo dětmi se tam vejdou a větší bydlení si mohou pořídit později," říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol, která staví velké bytové projekty například v Měcholupech nebo Kyjích. Před několika lety šly dobře na odbyt i větší byty, ale krize zájem o ně trochu zmenšila.

GARSONKA UŽ NESTAČÍ

Stejnou zkušenost má i další developer, společnost Bemett. "Největší zájem je samozřejmě o malé byty 2+kk s cenou kolem 1,7 milionu korun, které jsou pro mladé začínající páry těmi nejvhodnějšími startovacími byty. I takzvaní singles dávají dnes přednost bytům 2+kk před klasickou garsonkou," potvrzuje marketingový manažer společnosti Bemett Jan Koubík. Tato firma si provedla mezi svými klienty výzkum, který ukázal, že lidé žijící momentálně sami nechtějí s ohledem na své další životní plány malé byty, proto si kupují ty, do kterých se případně vejde i jejich partner. Dále z průzkumu vyplynulo, že doufají, že byt o velikosti 2+kk budou moci spíše prodat, pokud by si chtěli v budoucnu pořídit ještě větší bydlení.

Druhou stálicí jsou pak menší byty 3+kk v cenách od 2,5 milionu korun. "Ty kupují rodiny s jedním nebo dvěma dětmi, kterým už je jejich současné bydlení malé," dodává Koubík. LIDÉ S DĚTMI TOUŽÍ PO STO METRECH Celkové statistiky přitom ukazují, že lidé se spokojují s menší podlahovou plochou než před deseti lety – tehdy se slušně prodávaly byty se třemi pokoji o rozloze kolem 80 nebo 90 m2, dnes lidé ve stejné situaci kupují stejně dispozičně řešené byty o ploše 60 až 70 m2. Hypotéky sice po několika letech výrazně zlevnily i ceny nemovitostí se drží už pár let na stejné výši, developeři navíc přicházejí s akčními slevami, ale lidé se zřejmě s ohledem na ekonomickou krizi a nejisté příjmy do budoucna příliš vysokých úvěrů bojí.

Ve skutečnosti by si titíž lidé nejspíše rádi koupili byt ještě o něco větší, ale jejich finanční situace jim to až na výjimky neumožňuje. Výzkum, který si letos nechala provést společnost YIT, totiž ukázal, že kdyby na to lidé měli peníze, kupovali by si nejčastěji pro rodinu bydlení se čtyřmi místnostmi o průměrné rozloze 104 m2. V dotazníku přitom nešlo o bydlení snů, ale o to, co by si lidé pořídili, kdyby nemuseli dělat žádné kompromisy kvůli penězům. V praxi se však takové byty prodávají minimálně, a proto se ty s podlahovou plochou větší než sto metrů v nabídce developerů zaměřených na masovou výstavbu objevují jen výjimečně.

Roli při rozhodování hraje samozřejmě i lokalita. "Měla by být v blízkosti centra, v dosahu metra, s množstvím zeleně a tak dále. Všechny výhody prémiových lokalit se ovšem odrážejí v ceně, která poté zájem o takový projekt utlumí. Nakonec se tak nejvíce bytů prodá tam, kde je nejvíce volných bytů a kde je poměr cena/výkon nejlepší. Letos jsou to například Vysočany, Libeň nebo Letňany," shrnul Michal Netolický ze společnosti Trigema. Větší zájem je vždy o ty byty, které nabízejí něco navíc, i když jsou kvůli tomu o něco dražší – ať už je to předzahrádka, balkon, nebo dokonce dva, terasa či druhé WC s koupelnou. To napomáhá i prodeji bytů v přízemí nebo posledních patrech, které se jinak obvykle prodávají o něco hůře. Dole se lidé bojí zlodějů, nahoře zase potíží se střechou.