Bydlení - Kde vzít peníze

Už víte, kolik chcete do nového bydlení investovat peněz? Zbývá vyřešit, jakým způsobem vše zaplatit.

Většina lidí si stále pořizuje nové bydlení na úvěr. Zpravidla se rozhodují mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření. "Hypotéku považuji za vhodnější pro koupi nemovitosti nebo stavbu rodinného domu. Stavební spoření je lepší pro rekonstrukce a financování doplňkových investic navazujících na výstavbu, s nimiž třeba člověk v první fázi rozpočtu nepočítal," doporučuje Milan Roček z Hyposervisu. Hypotéka je tedy nejčastější volbou. "Je ale potřeba si uvědomit, jaké náklady jste schopni měsíčně hradit, a v žádném případě nevycházet jen ze splátek úvěru," doporučuje Jiří Pácal ze společnosti Central Europe Holding. Musíte připočíst náklady na údržbu bytu i na jeho budoucí modernizaci. Naopak hypotéka se vzhledem k nynějším nízkým úrokovým sazbám může vyplatit coby způsob financování i lidem, kteří mají na pořízení hotovost vlastní hotové peníze.

V každém případě se vyplatí oslovit více bank a nechat si vypracovat nabídku, kolik a s jakým úrokem vám na nové bydlení půjčí. I malý posun v poskytované úrokové sazbě může znamenat rozdíl několika set nebo dokonce tisíc korun ve výši měsíční splátky. Vlastní hypotéky přitom mají i někteří developeři.

NEJDŘÍVE REZERVACE, ZBYTEK AŽ PO DOKONČENÍ

Nejdříve se developerovi platí rezervační poplatek, bývá to ve výši několika desítek tisíc korun. Pak přichází na řadu záloha. "Posledních zhruba deset let se stalo standardem, že záloha je ve výši kupní ceny ve výši 10 až 30 procent ceny při podpisu smlouvy o budoucí kupní smlouvě. Na to většina kupujících použije vlastní peníze," říká Roček z Hyposervisu. Zbytek kupní ceny se platí po dokončení výstavby v návaznosti na uzavření kupní smlouvy. Podle něj sice ještě existují případy, kdy developer chce, aby kupující hradil postupně kupní cenu v průběhu výstavby, ale ty jsou již řadu let v menšině.

Jak má tedy postupovat člověk, jenž chce hypotéku na byt, který se teprve staví? "Lze využít jak standardní hypotéku s postupným čerpáním, tak předhypoteční úvěr. Je nutné, aby klient kontaktoval banku a domluvil se na nejlepším vhodném řešení, které je v těchto případech značně individuální," vysvětluje Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. Banky jsou připravené tuto situaci řešit, jako zajištění hypotečního úvěru může sloužit i rozestavěný byt. "Pro schválení úvěru je však potřeba zápisu prohlášení vlastníka v katastru nemovitostí, kterým budou jednotlivé rozestavěné bytové jednotky v budově vymezeny," doplnil Pavel Zúbek z GE Money Bank.

RYCHLOST SPLÁCENÍ JE NA KLIENTOVI

Někteří developeři nabízejí klientům více variant financování. "Projekty začínáme prodávat zpravidla tři až šest měsíců před zahájením stavby, do té doby obvykle prodáme 50 až 70 procent bytů," uvedl mluvčí společnosti Ekospol Milan Jankovský. Od koupě k nastěhování většinou uběhne půl roku až rok. "V případě, že klient své plány na financování přehodnotí, může využít našeho splátkového kalendáře na míru. Umožňujeme libovolný odklad platby až do okamžiku kolaudace nemovitosti," doplňuje Jankovský s tím, že v tom případě se však úroková sazba zvyšuje.

"Kupujete-li byt v momentě zahájení stavby nebo před jejím započetím, je kupní cena rozdělena do čtyř splátek v období zhruba dvanácti měsíců od podpisu smlouvy o kupní smlouvě budoucí. Pokud se rozhodnete zaplatit dříve, než odpovídá základnímu platebnímu kalendáři, poskytneme vám na každou tuto platbu ještě dodatečnou slevu ve výši tří procent," říká Jankovský. Pokud se klient rozhodne pro již dokončený byt, skládá sto procent jeho ceny v momentě podpisu předkupní smlouvy. Ekospol přitom nabízí ve spolupráci s Hypoteční bankou vlastní hypotéku, ani při jejím použití však cena bytu nestoupá, přičemž zpracování úvěru i odhad ceny nemovitosti je zdarma.

Také společnost Central Group například umožňuje, aby lidé po podpisu smlouvy zaplatili jen 10 procent z ceny domu či bytu. Na zbývající část ceny pak mohou využít hypoteční úvěr nebo odklad platby až do dvou let od předání dokončeného domu. Není to nevýhodné? Pokud si někdo bude brát hypotéku na 90 procent hodnoty nemovitosti, bude mít velmi pravděpodobně méně výhodnou úrokovou sazbu, než kdyby si půjčil menší částku, ale odklad plateb v tomto případě na výši splátek vliv nemá.