V Praze se staví deset tisíc nových bytů

Hospodářské noviny, 18.01.2011

Poptávka poroste méně než nabídka, protože populace stárne. Ceny nových hotových bytů mohou ještě klesat, jinak se neprodají.

V následujících dvou letech vznikne v Praze deset tisíc nových bytů. Fakticky dokončených a k nastěhování je nyní 2722 bytů. Dvě třetiny z celkově projektovaných bytů jsou dosud neprodané.

Zjistila to developerská firma Trigema v průzkumu, který poprvé monitoruje všechny nové bytové projekty v Praze. Podobné průzkumy provádí jen developerská společnost Ekospol, která však nesleduje všechny projekty, ale jen ty s padesáti a více byty. Větší projekty monitoruje i poradenská realitní společnost King Sturge, jež ke zjištěným počtům přidává své odhady menších projektů.

"Nabídka převyšuje poptávku dvakrát až třikrát. Poptávku může oživit avizované sbližování sazeb DPH, bude to takové developerské šrotovné," uvedl Marcel Soural, šéf společnosti Trigema. Po odeznění tohoto opatření dojde podle něho k dalšímu zmrazení trhu s byty. "Práce na velké části připravovaných projektů budou zastaveny, spekulativní developerské společnosti zmizí a nabídka bytů v přípravě se výrazně sníží," dodal Soural.

Poptávka vzroste, ale málo
Průzkum Trigemy zahrnuje všechny "živé" projekty k 10. lednu. Jsou v nich byty, jež byly postaveny již před dvěma roky, i byty, které se ještě nezačaly stavět, ale developeři je prodávají s tím, že budou k nastěhování za rok či dva.

Během této doby přibudou další projekty. Například společnost Ekospol chce letos začít prodávat i stavět nejméně 500 nových bytů, firma Central Group plánuje na Zličíně dalších 320 nových bytů. Zvýší se i poptávka, ale podle odhadu odborníků méně než nabídka.

"Hypoteční úvěry jsou sice dostupnější pro širší příjmové skupiny, ale jednoznačně nepříznivě na poptávku a dostupnost hypoték působí stárnutí populace. Pokud veřejný sektor přistoupí k úsporám, lze očekávat, že i v Praze nezaměstnanost stoupne a pokles koupěschopné poptávky povede k znejistění trhu s byty," uvedl docent Václav Beran, šéf týmu, který na ČVUT analyzuje vývoj rezidenčního trhu.

"V nejbližším období poptávka výrazněji neporoste kvůli nepříznivému demografickému vývoji, nezájmu zahraničních investorů i kvůli poklesu reálných příjmů," soudí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti z Hypoteční banky.

Podle společnosti Ekospol se loni v Praze prodalo 2691 bytů v projektech zahrnujících více než padesát bytů. Letos se očekává prodej v rozmezí 3000 až 3500 nových bytů. Před pěti lety se v Praze za rok prodal téměř dvojnásobek.

Trh se postupně kultivuje
Pokles prodejů se v posledních dvou letech projevil úbytkem developerů i projektů. "Počet aktivních developerů klesl ze 115 na pouhých 67, tedy téměř o polovinu. Je pravděpodobné, že pročišťování trhu bude pokračovat i v dalších letech," uvedl Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu.

"Z trhu již skutečně odcházejí subjekty, které nejsou schopny zachytit výraznou změnu v chování poptávajících či v dostupnosti financí. Zastavených projektů je dost, těch odložených pak ještě více, na některé ani nedojde. Počty nově zahajovaných projektů nebudou vysoké," připomněl Jiří Pácal, generální ředitel realitní skupiny Central Europe Holding.

S tím souhlasí i další odborníci. "Trh se kultivuje. Běžným standardem je dnes úschova kupní ceny u nezávislé osoby, například u advokáta, to bylo dříve výjimečné. Nebo fakt, že nevyvážená smluvní ustanovení jsou absolutně neplatná. O to se dříve spotřebitel musel soudit," uvedl Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Převis volných bytů nad zájmem kupujících se poklesem cen projeví především u bytů, které jsou postavené a volné delší dobu. "U dokončených bytů lze další pokles cen skutečně očekávat, jinak se prostě neprodají," dodal Evžen Korec.