Prodeje nových bytů váznou

Deníky Bohemia, 27.01.2011

V některých regionech je až třetina novostaveb stále bez kupce, v celé republice jde řádově o tisíce bytů. V určitých projektech může trvat až roky, než nové byty najdou svého majitele. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi realitními firmami v jednotlivých krajích. Stagnaci na bytovém trhu podle některých názorů způsobuje také obtížnější přístup k hypotékám. "Před dvěma lety dostalo bez problémů hypotéku devět z deseti klientů, v současnosti na ni většina nedosáhne. Banky požadují vyšší spoluúčast, stoprocentní hypotéky téměř nedávají," říká majitel realitní kanceláře Jaromír Grégr.

Skoro tři čtvrtiny lidí si myslí, že současné ceny bydlení v Česku jsou velmi vysoké. Opačný názor zastává osm procent obyvatel. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Deníku agentura Median.

S výrokem, že bydlení je v současnosti velmi drahé, rozhodně souhlasilo 41 procent dotázaných. K názoru, že spíše ano, se jich přiklonilo 32 procent. Průzkum také ukázal, že více než polovina z dotázaných vůbec neuvažuje o koupi bytu nebo rodinného domu, zatímco čtyři procenta určitě ano. Dotazováno přitom bylo loni od dubna do poloviny září skoro 7500 lidí.

U některých bank přitom mezi nejúspěšnější produkty patřily v loňském roce právě hypotéční úvěry. Například UniCredit Bank ve svém prohlášení uvádí, že v porovnání s rokem 2009 zaznamenala v loňském roce 48% nárůst počtu nově uzavřených smluv o hypotečním financování a dosáhla hranice 3000 nových kontraktů. Ve finančním vyjádření poskytla UniCredit Bank úvěry na bydlení fyzickým osobám v rekordním objemu překračujícím šest miliard korun, což představuje nárůst o 40 %. Dokončených neprodaných bytů připravených k nastěhování, které developeři začínali stavět ještě v době realitního boomu, stále přibývá. V dokončených developerských projektech s 50 a více byty jich je aktuálně nabízeno celkem 2 519. Díky vysokým cenám již dokončených bytů se dnes prý ale výborně prodávají především nové bytové projekty, které již byly připravovány v době hospodářské recese.

"V nových projektech, které byly připraveny již v době recese, se ceny srovnatelných bytů pohybují zhruba o 10-15 % níže," říká šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. "Dle dispozice a velikosti bytu to pro kupující znamená úsporu v řádu 150 tisíc až milion korun. Tato úspora je přitom vyšší, než náklady na nájemné, takže se kupujícím vyplatí koupit raději byt "na papíře" a na nové bydlení si počkat," vysvětluje Korec. Hospodářská krize přiměla mnohé developery k odložení zvláště větších projektů. Například v Plzeňském kraji se nyní staví maximálně jeden, dva domys 50 byty ve větších městech a dokončují se domy rozestavěné v době před krizí. Spolumajitel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality a viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Ivan Žikeš soudí, že například v případě prázdných bytů v Karlovarském kraji hrozí, že byty zůstanou neobsazené i několik let. "Kupce odrazuje hlavně vysoká cena," uvedl.

V některých regionech je podle developerů až třetina novostaveb stále bez kupce, v celé republice jde řádově o tisíce bytů. V určitých projektech může trvat až roky, než nové byty najdou svého majitele.