Nová směrnice EU prý sníží dostupnost vlastního bydlení

Realit, 17.03.2011

V loňském roce přijatá směrnice Evropské unie způsobí deformaci na trhu s byty a zhorší dostupnost vlastního bydlení pro české domácnosti. Podle směrnice mají být všechny rezidenční budovy od roku 2020 povinně stavěny v tzv. pasivním standardu. Na její podporu byla u nás před několika týdny představena nová iniciativa "Šance pro budovy", kterou podporují některé významné tuzemské společnosti z oblasti stavebnictví a developmentu a jejímž cílem je ještě zpřísnit podmínky stanovené směrnicí. Podle iniciativy "Šance pro budovy" by se v České republice mělo povinně stavět v nízkoenergetickém standardu již od roku 2013, o dva roky později by již všechny novostavby měly být povinně pasivní.

Podle společnosti EKOSPOL a. s., jedné z nejvýznamnějších českých developerských společností, může nová evropská směrnice či dokonce její další zpřísnění z dílny některých tuzemských zájmových skupin výrazně poškodit a zdeformovat český trh s bydlením. "Jde o další důkaz novodobého evropského socialismu, kde bruselští úředníci pod vlivem lobbistů a zájmových skupin rozhodují o trhu, o kterém nemají ani ponětí," varuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL a. s.

Většina lidí o nízkoenergetické bydlení nestojí
Podle statistik, které EKOSPOL a. s. pravidelně zpracovává, se jen za rok 2010 v Praze prodalo celkem 2691 nových bytů.
Byty budované v nízkoenergetickém, případně pasivním standardu, se přitom na tomto čísle podílejí jen ze zhruba dvou až čtyř procent.

"Podle našich zkušeností většina zájemců o nové byty - o nízkoenergetické, případně pasivní bydlení - nestojí. Rozhodně tedy ne za ceny, za které se v České republice tyto byty dnes prodávají. Návratnost zvýšené ceny těchto bytů na úspoře energií se totiž pohybuje okolo 20 a více let, a to kupující jednoduše nejsou ochotni akceptovat," argumentuje Evžen Korec.

Podle Korce je situace v České republice, stejně jako v dalších členských zemích EU z bývalého východního bloku, diametrálně odlišná od situace ve vyspělých zemích evropské patnáctky.

Pasivní budovy přinášejí také některé zápory
Vedle vysoké ceny je menší zájem o tento typ bydlení způsoben také negativy, která vycházejí ze samotné podstaty energeticky šetrných staveb. "Bydlet v bytě pasivního energetického standardu například znamená, že v období od října do dubna nemůžete větrat. Otevřete-li v topné sezoně v takovém bytě okno, veškerý úsporný efekt založený na rekuperaci se okamžitě vytratí. Optimalizace spotřeby energií je tak vykoupena nižším komfortem bydlení, což řadu potenciálních zájemců odradí," tvrdí Korec.