Do volných bytů v Praze by se vešlo celé okresní město

Mladá fronta Dnes, 31.01.2011

Volných bytů je čím dál více

Developeři postaví v metropoli 10 tisíc nových bytů. Prodá se jich však jen třetina. Další tisíce bytů jsou stále prázdné a lidé je odmítají kupovat. Čekají, že ceny ještě klesnou. Tomu se však stavitelé brání. 

V hlavním městě je tolik prázdných bytů, že by se do nich například vešli téměř všichni obyvatelé Příbrami, pokud by zatoužili po životě ve velkoměstě. A přesto se stále stavějí další a další byty, aniž je o ně mezi lidmi zájem. Pokud se budete večer procházet okolo nového bytového domu a svítit se bude pouze v jednom či ve dvou oknech, nedivte se. V metropoli čeká na své nové majitele přes dva a půl tisíce dokončených bytů. A téměř polovina z nich vyhlíží kupce marně už déle než rok.

Jedná se o nepopulární "ležáky". Realitní trh totiž výrazně změnila hospodářská recese. Byty v nově postavených domech přestaly Pražany zajímat. Přesto se stále staví a nyní je již v Praze v nabídce k prodeji třikrát víc bytů, než je možné v tomto roce vůbec prodat.

Alespoň to vyplývá ze zveřejněné statistiky developerské společnosti Trigema, která se sledováním rezidenčního trhu zabývá a která své statistiky o nabídce bytů před několika dny zveřejnila.

"Chceme přispět ke zprůhlednění trhu s byty a k narovnání zkreslených informací o něm," uvedl ředitel společnosti Marcel Soural. Informace od developerů bývají mnohdy úmyslně zkreslené. Společnost tak sbírá data z internetu, tisku nebo katastru nemovitostí.

Zelinář staré zboží vyhodí, ale co má dělat stavitel?
Co tedy ze zveřejněných statistik vyplývá? V Praze je v současné době nabízeno 10 649 bytů. Když si představíme, že v každém bytě může nalézt domov tříčlenná rodina, mohli by se do metropole přestěhovat všichni obyvatelé středně velkého okresního města. Do této sumy jsou započítány i byty v domech, které se zatím stavějí, ale zájemci si je již mohou pořídit. Pro developery z toho plyne hrozivé číslo. Téměř dvě třetiny bytů zůstávají neprodané - přesně 7098.

Pokud se do podobného problému dostane zelinář, který prodává rajčata nebo papriky, vyhodí je a příště jich nabídne o pár kilo méně. Když se totéž stane developerovi, musí cenu bytu, o který není zájem, snížit. Jiná možnost není. To však prý není tak jednoduché. "U bytových domů, kde bylo financování nastaveno tak, aby bylo možné cenu snížit, již k výraznému zlevnění pravděpodobně došlo," řekl Evžen Korec, ředitel developerské společnosti Ekospol, která se výzkumem trhu také zabývá. Co však bude s byty, u nichž ani investoři, ani banky již zlevnit nemohou? 

Cenová válka bude pokračovat a záleží na tom, komu dříve dojde trpělivost - bankám a developerům na straně jedné nebo kupujícím na druhé. Zatím to vypadá, že všichni čekají na zázrak. Investoři na další ekonomický růst, který by jim umožnil drahé byty prodat, kupující zase na výrazné snížení ceny. V dohledné době se asi nestane ani jedno, ani druhé, a tak se řady "ležáků" budou i nadále rozšiřovat.

V loňském roce se prodalo asi 2 700 nových bytů. Ačkoliv rezidenční trh zaznamenal v posledních měsících mírný růst poptávky, jde o stovky bytů, což je podíl, který současný výrazný nepoměr nezmění. "Nabídka je v současnosti nastavena na nárůst v řádů tisíců bytů, a to dnes nikdo na trhu neočekává," uvedl ředitel Trigemy Soural s tím, že se letos očekává prodej maximálně 3 500 bytů.

Určitou pobídkou by mohlo být avizované zvýšení sazby DPH v následujících letech, které donutí případné zájemce řešit vlastní bydlení urychleně. Tím by totiž došlo ke skokovému zvýšení ceny. Bylo by to takové developerské šrotovné. Ovšem po odeznění těchto přechodných opatření nejspíše dojde k dalšímu zmrazení trhu a zastavení mnoha projektů.