Daňová rána snu o vlastním domě

(Lidové noviny; 4. 9 .2014)

Sladký sen o výstavbě vlastního rodinného domu lidem od příštího roku pořádně zhořkne, tvrdí Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol. Stát se totiž chystá uvalit DPH na stavební parcely, z nichž se dosud daň neplatila. To zdraží pozemky až o statisíce korun, varuje Korec. Podle ministerstva financí ale půjde jen o novou definici stavebního pozemku, která nebude mít reálný dopad.

 

- LN Úředníci tvrdí, že o nic nejde, a vy hrozíte kolapsem výstavby rodinných domů. Hrozba ale nepůsobí přesvědčivě, protože jste developer a je logické, že hájíte vlastní podnikání... 

Ekospol rodinné domy nestaví, to není náš byznys. Staví byty, jen loni jich v Praze prodal 653, což bylo téměř o polovinu více než předloni. A pozemků pod bytovými domy se chystané zavedení DPH netýká, tyto pozemky už zdaněny jsou. 

 

- LN Máte tedy nějaké zkušenosti s rodinnými domy nebo s parcelami? 

Ano, protože Ekospol je také jedním z největších soukromých vlastníků pozemků. V Praze máme 200 tisíc čtverečních metrů, v nedalekých Roztokách dalších 300 tisíc čtverečních metrů. Ekospol od roku 1992 developersky připravil celé lokality vilových čtvrtí. Největšími lokalitami, kde se řádově připravily stovky parcel, byly Šestajovice, Ďáblice či Roztoky. Naše společnost též realizovala výstavbu vilové čtvrti v Praze 6 s výhledem na Pražský hrad v lokalitě Výhledy III. 

 

- LN Proč nestavíte rodinné domy? 

Více než devadesát procent trhu v Česku představuje prodej starších rodinných domů. Developersky se staví jen malá část, a to ze dvou důvodů. Za prvé, v Česku je jen málo developerů, kteří staví velké projekty rodinných domů. Za druhé, je jen velmi málo kupujících, kteří mají okamžitě prostředky na zaplacení výstavby rodinného domu. Většina lidí, kteří staví dům, si nejprve koupí parcelu a různým způsobem sama staví. Odhaduji, že na 20 prodaných parcel se prodá jeden rodinný dům realizovaný developersky. Ekospol za dobu svého působení na trhu prodal přes tisíc parcel, ale postavili jsme řádově desítky domů. 

 

- LN Co ovlivňuje cenu rodinného domu? 

Cenu rodinného domu zásadně ovlivňuje lokalita. Na rozdíl od bytového domu je u rodinného domu zcela rozhodující, aby byl situován v krásném prostředí s krásným výhledem, nejlépe v blízkosti velkých lesů. 

 

- LN Zvyšuje atraktivitu lokality i blízká zastávka autobusu či supermarket v sousedství? 

U lokality pro rodinné domy má jen velmi malou váhu dopravní dostupnost, a dokonce i infrastruktura typu škol, školek či obchodů. Rodinné domy si kupují nebo staví klienti úplně jiné skupiny než ti, kteří si kupují byty. U rodinných domů je běžný standard jedno, či dokonce dvě auta v rodině. Dalším faktorem, který ovlivňuje cenu rodinného domu, je jeho velikost a kvalita výstavby. Cena domu, který je postaven amatérsky a bez použití kvalitního materiálu, je úplně jiná. 

 

- LN Pokud má lokalita největší vliv na cenu domu, co by znamenalo zavedení daně z přidané hodnoty na dosud nezdaněné pozemky pro rodinné domy? 

Už zavedení DPH na pozemky pod domy od 1. ledna 2014 bylo fackou českému stavebnictví a tento krok snížil poptávku po bytech, protože zavedení nové daně se nutně muselo projevit v cenách nových bytů. Po tomto datu zůstaly parcely pro výstavbu rodinných domů osvobozeny od DPH. Od 1. ledna 2015 budou i tyto parcely zatíženy DPH ve výši nejméně 15 procent. Soukromé osoby jsou většinou neplátci DPH, kteří nemohou u této daně vznést nárok na odpočet. Vzhledem k tomu, že se průměrná cena parcely v Praze pohybuje mezi čtyřmi až pěti miliony korun, dojde k jejich zdražení minimálně o 600 až 750 tisíc korun. Tuzemské stavebnictví se již několik let zmítá ve smrtelných křečích a stát mu místo úlevy a podpory ještě více utahuje pomyslnou smyčku kolem krku. 

 

- LN Nová daň ale přinese státu peníze, které pak lze použít například na zvýšení důchodů...

Výnos pro státní pokladnu bude velmi nepatrný, stejně jako je nepatrný výnos DPH z pozemků pod bytovými domy. Nicméně toto další brutální opatření ochromí výstavbu nových rodinných domů v České republice a způsobí stavebnictví další problémy včetně propouštění dělníků ze stavebních firem. Na celou věc je potřeba nahlížet i z pohledu jednotlivých rodin, které si chtěly dům postavit. Původní rozpočet na jeho výstavbu tímto opatřením nepříjemně naroste a velká část lidí pak samotnou stavbu oddálí nebo si nakonec rozmyslí i její samotnou realizaci. Takový skokový nárůst nikdo nebude ochoten akceptovat. Uvalení DPH na stavební parcely pro rodinné domy považujeme za chybné rozhodnutí, které prohloubí krizi ve stavebnictví.