Z kdysi luxusních bytů jsou ležáky

Lidové noviny, 14.06.2012

Nové bytydevelopeři mají problém s prodejem. Příliš nepomáhají ani slevy

Doba megalomanských bytových projektů, které vysokou cenu zdůvodňují nálepkou "luxusní", je pryč. Některé z těch, které byly zahájeny ještě před krizí, se ani po letech nedaří vyprodat, ačkoli developeři lákají na slevy. Lidé jsou náročnější, nechtějí platit za to, co se za luxusní nemovitost jen vydává.

Výhled do oken České pošty, na rumiště lemující zatuchlou zátoku či stanoviště bezdomovců. I tak dříve vypadaly lokality, která developeři označovali jako luxusní bydlení. Dnes lákají na slevy, přesto se bytů zbavují jen pomalu.

Byty, které se dají nazývat ležáky, jsou podle šéfa developerské společnosti Ekospol Evžena Korce ty, jež byly zkolaudovány v roce 2009 a dříve, ale stále ještě nejsou z velké části doprodané.

Nejvíce ležáků, které se ani po několika letech nedaří prodat, je v projektu Central Park Praha na pražském Žižkově. Před čtyřmi lety se zde pohybovaly ceny mezi 80 až 120 tisíci korunami za čtvereční metr. Developer je snížil na 75 až 79 tisíc korun. "K 1. únoru jsme ceníky finálně upravili a nyní začínají již na 2,6 milionu korun, a to včetně parkovacího stání, velké sklepní kóje a DPH. Zájemci si tak byty mohou pořídit již od 55 tisíc korun za čtvereční metr," řekl LN Radomír Němeček, generální ředitel společnosti CP Praha. Vloni se tak podařilo prodat 90 bytů. Obří komplex 547 byty je stále z poloviny prázdný. Němeček tvrdí, že další úpravy cen již neplánují.

O moc lépe na tom není ani projekt Dock developerské skupiny Crestyl, který je také z téměř poloviny opuštěný. Oproti počáteční nabídce proto ceny klesly v průměru o 15 procent. Crestyl však znovu získává sebevědomí. "Již žádné další snížení neplánujeme, naopak nevylučujeme mírné zdražení," tvrdí obchodní ředitel Radim Sayed. Hlavním "tahákem" libeňského Docku je vlastní přístav a výhled na zátoku.

To se ovšem nedá říct o jiném "nábřežním" projektu kousek odsud – Prague Marině. Zatímco vizualizace slibovaly krásně upravený přístav s blankytně modrou vodou, realita je pochmurnější. Z oken Prague Mariny mohou dnes její obyvatelé pozorovat zanedbaný přístav a překladiště pro remorkéry.

Developer, kterým je Lighthouse Group, přitom za devadesátimetrový byt požaduje pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů.

Zbývá prodat ještě 17 bytů, Nedávno začaly praskat zdi, protože nevydržela ocelová konstrukce. Byty jsou teď prakticky neprodejné. Lighthouse Group přesto žádné slevy nechystá. Tedy alespoň ne takové, které budou vidět. Tamir Winterstein, generální ředitel a minoritní akcionář firmy izraelského původu, totiž s příchodem krize před pár lety prohlásil, že on nikdy byty zlevňovat nebude.

Se skřípějícími zuby musel zlevňovat i další developer Sekyra Group ve své Residenci Korunní. "Ceny jsou dnes v průměru zhruba o třetinu nižší než na vrcholu trhu v roce 2007," říká výkonný ředitel společnosti Leoš Anderle. Nyní zde lze koupit byt v průměru za 80 tisíc korun za metr čtvereční. I tak přes 40 procent bytů zatím nenašlo svého majitele. Zlevňovat se naopak nechtělo brněnské společnosti Unistav. Když zjistila, že se byty v jejím luxusním rezidenčním projektu Sluneční věž v Praze-Karlíně neprodávají tak, jak si představovala, rekolaudovala několik pater na nebytové prostory. Ze třiceti bytů, které tu zůstaly, se zatím podařilo prodat jen něco přes polovinu.

To, že jde prodej ve výše zmíněných projektech pomalu, ale neznamená, že by o luxusní projekty nebyl zájem. "Skutečně výjimečné nemovitosti se dále prodávají za vynikající ceny. Pouze se poněkud posunula hranice toho, co lze nazývat luxusem a vyšším standardem," říká Pavel Smolka z poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

Jak dodává, klienti jsou zkrátka stále náročnější. V dnešní době má tedy méně projektů šanci stát se luxusními. A jinak to nebude ani do budoucna. "Nových projektů, které budou skutečně realizované v nejbližších dvou letech a jež lze označit za luxusní nebo vysoce nadstandardní, nebude mnoho. Na základě dostupných informací půjdou developeři spíše střední cestou nebo cestou nižšího standardu," tvrdí Smolka. U každého projektu samozřejmě záleží na celkovém konceptu, pravdou však je, že na současném trhu téměř vymizela rozsáhlejší výstavba ve vyšším a vyšším středním segmentu, která tu byla vcelku silná v době před krizí.