Komentář: Zlaté časy hypoték nekončí, ale pozor na budoucí splátky

Komentář Evžena Korce k cenové válce bank u poskytovaných hypoték

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v České republice podle údajů Fincentrum Hypoindexu klesá již osmým měsícem a vše nasvědčuje tomu, že stávající rekordně nízká průměrná sazba 2,39 bude překonána i ve statistikách za měsíc říjen. Děje se tak díky aktuální mimořádně intenzivní cenové válce některých bank, které chtějí díky svým akčním nabídkám získat větší tržní podíl.

„Levné hypotéky působí na prodej nových bytů více než blahodárně. Například za první tři čtvrtletí se v Praze prodalo 4250 bytů, což bylo o 23 procent více než loni. Vedle neustále doplňované nabídky takzvaných superlevných bytů a lepšící se ekonomické situace země za tímto nárůstem stojí právě levné hypotéky. Lidé věří v budoucnost, nebojí se zadlužit a investují do vlastního bydlení,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL, který dle počtu prodaných bytů vládne trhu v Praze a letos vytvořil český rekord, když prodal 250 bytů za jediný měsíc.

Evžen Korec však varuje před bezhlavým uzavíráním hypoték jen kvůli tomu, že jsou nyní tak nízké úrokové sazby. „Pokles sazeb nebude trvat donekonečna. Až banky ukončí své marketingové akce, je evidentní, že sazby začnou opět růst. Navíc hypotéky nejsou úvěrem na rok nebo dva, ale obvykle závazkem na několik desítek let. Během té doby se může stát cokoliv. Neustále probíhá ekonomický cyklus, růst ekonomiky střídá její pokles. Mění se ceny, ale i úrokové sazby. Do všeho ještě promlouvá inflace, která snižuje hodnotu peněz. A o půjčené peníze banka rozhodně nechce přijít, proto úměrně tomu bude hýbat i s úrokovými sazbami. Hypotéky jsou dlouhodobé úvěry a jejich držitel projde během té době hned několika refixacemi. U tak objemných úvěrů, jak jsou hypotéky, pak znamená každá desetina procenta úrokové sazby navýšená směrem nahoru navýšení měsíční splátky o stovky korun. Při vyšším navýšení úroků už můžeme hovořit i o tisících korunách měsíčně, což pak činí i desítky tisíc korun ročně a to už pak může znamenat vážný problém pro rodinné rozpočty. Z bankovních statistik je zřejmé, že procento takzvaných defaultních hypoték je stále stálé nízké a zatím neroste. Je však potřebné na tato úskalí neustále upozorňovat a předcházet tak budoucím potížím, či přímo finančním rodinným katastrofám,“ uzavírá Evžen Korec.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a.s.