Komentář: Úroky u hypoték klesly na nový rekord, Švýcaři či Němci si však na bydlení půjčují ještě mnohem levněji

Komentář Evžena Korce k říjnovým údajům z tuzemského hypotečního trhu 

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v České republice podle údajů Fincentrum Hypoindexu klesá již devátým měsícem a v říjnu opět přepsala historický rekord, kdy poklesla o tři setiny procentního bodu na 2,51 procenta. V říjnu si hypoteční úvěr sjednalo 7 724 lidí, což bylo o 578 osob méně než v září, celková vypůjčená částka klesla o jednu miliardu na 12,825 miliard korun. Na klesajících úrocích u hypoték se podepisují především akční nabídky jednotlivých bank.

„Hypotéky v Česku stále zlevňují a řada okolností nasvědčuje tomu, že úroky svého dna nejspíš ještě nedosáhly. Česká národní banka v nejbližší době nehodlá zvyšovat aktuálně rekordně nízkou základní úrokovou repo sazbu ve výši 0,05 procenta, čímž dává nejen veřejnosti, ale především bankám signál, že nehodlá přistoupit ke zdražení peněz v ekonomice. Vedle toho mají banky přebytek volných peněz a hledají pro ně uplatnění a zhodnocení. A právě hypoteční úvěry jsou pro ně výnosnější než například státní dluhopisy a tudíž banky nechtějí o tyto lidi přijít, a to i za cenu snížení úroků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL, který dle počtu prodaných bytů vládne trhu v Praze a letos vytvořil český rekord, když prodal 250 bytů za jediný měsíc. „Druhým faktorem je nekončící cenová válka, kdy se některé banky svými agresivními marketingovými snaží získat větší tržní podíl. Třetí faktor bych pojmenoval jako přípravu bank na příští rok. V něm totiž končí tří nebo pětiletá fixace zhruba 45 tisícům lidí a ve hře tak bude refinancování obrovského balíku hypoték v objemu mnoha desítek miliard korun a logickou snahou každé z hypotečních bank si bude z tohoto koláče ukousnout co nejvíce,“ dodává Korec.

I přes stále klesající průměrnou sazbu u hypoték si Češi zatím mohou nechat zdát o podmínkách, které například panují ve Švýcarsku či Německu. „V těchto zemích se podle tamních statistik průměrná úroková sazba u hypoték s pětiletou fixací pohybuje okolo 1,5 procenta. Z těchto čísel je patrné, že prostor pro zlevnění hypoték v Česku ještě je. To však nic nemění na tom, že už současné sazby jsou okysličenou krví pro tuzemský developerský trh a v letošních číslech o prodejích nových bytů v Praze to bude znát. Zlevňující hypotéky fungují i jako jeden ze stimulů české ekonomiky. Díky nižším splátkám zůstává domácnostem více peněz a ty je pak mohou investovat do jiných věcí a zvyšovat tak celkovou domácí poptávku jako jeden z hlavních pilířů české ekonomiky,“ uzavírá Evžen Korec.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a.s.